FOTBAL  »  LIGA 2  »  BUZĂU - DINAMO 2-2

FOTO Plin de sânge în careu după duelul cu portarul lui Dinamo! Ce a dictat arbitrul + verdictul lui Crăciunescu

O fază confuză s-a petrecut în minutul 70 al meciului dintre Gloria Buzău și Dinamo, la scorul de 2-2. Gazdele au cerut penalty la duelul dintre portarul dinamovist Filip Dujmovic și Pablo Gaitan. +9   FOTO

Articol de - Publicat luni, 01 mai 2023 19:46 / Actualizat luni, 01 mai 2023 20:44

O fază confuză s-a petrecut în minutul 70 al meciului dintre Gloria Buzău și Dinamo, la scorul de 2-2. Gazdele au cerut două lovituri de la 11 metri. Ion Crăciunescu e de părere că una dintre faze a fost judecată greșit de „centralul” Moroiță.

Filip Dujmovic a avut un meci de dat uitării. A gafat incredibil la golul de 1-0 al Buzăului, în minutul 9, iar în partea secundă era să o comită din nou.

Portarul lui Dinamo, gafă uriașă în meciul cu Gloria Buzău: și-a băgat mingea în poartă!
Buzău - Dinamo

Fază controversată în Buzău - Dinamo: Gaitan, plin de sânge

În minutul 70, goalkeeperul bosniac a ieșit decis pe o centrare. A ajuns la minge, a prins-o cu ambele mâini, dar în timpul intervenției l-a busculat cu umărul la nivelul capului pe Pablo Gaitan. Mijlocașul Gloriei a rămas căzut pe gazon, plin de sânge.

+5 FOTO

„Centralul” Andrei Moroiță a lăsat jocul să meargă. Ulterior, când acțiunea s-a încheiat, i-a acordat „galben” portarului dinamovist, dar pentru proteste.

Gaitan a avut nevoie de 5 minute de îngrijiri medicale, pentru a i se opri sângerarea, înainte de a reveni pe teren.

Ion Crăciunescu, în direct la „Fotbal Club”, de la Digi Sport, a spus că Moroiță a luat decizia corectă: „Portarul joacă mingea. Se pot întâmpla ciocniri involuntare. A fost un contact involuntar, portarul are avantajul că a jucat mingea”.

Crăciunescu: „Penalty pentru Buzău!”

Bosniacul a avut 10 minute de coșmar în debutul deplasării de la Buzău. În minutul 7 a ieșit întârziat și i-a doborât în interiorul careului pe coechipierul Giafer și pe adversarul Blejdea. „Centralul” Andrei Moroiță nu a observat faultul și l-a iertat pe portarul dinamovist.

Verdictul lui Ion Crăciunescu, la „Fotbal Club”, de la Digi Sport.: „După părerea mea este o fază, dacă ne uităm foarte bine, trebuie să observăm dacă portarul joacă sau nu mingea. Cam intră în adversar... dacă juca mingea se ducea în altă parte. Atunci e penalty!”.

Dujmovic îl doboară pe Blejdea
Dujmovic intră cu mingea în poartă
+4 FOTO

Peste doar două minute, Dujmovic a comis-o decisiv. O lovitură liberă executată slab de Blejdea, de la peste 35 de metri, a prins spațiul porții. Goalkeeperul a reținut balonul, dar a intrat intrat cu el în poartă.

+4 FOTO

„Asistentul” Ionuț Bobe a ridicat fanionul și a validat reușita.

Pentru Dujmovic este doar al doilea meci ca titular în play-off. Mai evoluase chiar în manșa tur contra Buzăului, remiza 1-1 de pe „Arcul de Triumf”.

Mesaj neașteptat al șefului galeriei de la Rapid: „Țin să anunț, să știe toată lumea”. Situație incredibilă, diseară, în derby-ul de pe Giulești cu CFR

VIDEO U Cluj - FC Voluntari 2-3. Lovitură de teatru în prelungiri, în „thriller-ul” cu 5 goluri de pe Cluj Arena: victorie vitală în lupta din subsol

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”