FOTBAL  »  LIGA 2  »  FC ARGEȘ - RIPENSIA 2-1

FC ARGEȘ - RIPENSIA 2-1 // Victorie în ultimul minut pentru viitoarea echipă a lui Nicolae Dică!

Articol de GSP - Publicat vineri, 10 mai 2019 13:20

FC Argeș s-a impus la limită, scor 2-1, pe teren propriu, în fața celor de la Ripensia Timișoara, în cadrul etapei cu numărul 34 din Liga 2.

Bănățenii au condus la pauză, după reușita lui Dumiter din minutul 33, dar în partea secundă a jocului FC Argeș a restabilit egalitatea datorită lui Buhăescu, în minutul 52.

Echipa din Pitești a obținut victoria în cel de-al patrulea minut al prelungirilor, când Șerban a învins apărarea Ripensiei.

Astfel, FC Argeș face 62 de puncte în clasamentul Ligii 2 și staționează pe locul 6. De cealaltă parte, Ripensia rămâne pe locul 8, cu 45 de puncte.

Echipele de start:

FC Argeş: N. Grecu - Turda, Vişa, Hreniuc (Ed. Florescu 46'), Şerbănică - Buleică, Andr. Panait, R. Costin (I. Şerban 59'), I. Năstăsie (cpt.)(A. Popa 83') - Ct. Barbu, Buhăescu
Rezerve neutilizate: Oct. Popescu - D. Oancea, Nilă, Enceanu
Antrenor: Augustin Eduard

Ripensia: H. Moldovan - Ad. Popa (cpt.), Tînc, Apro, Străuţ - Stoi, Burdeţ - Chera (Dobie 80'), Dumiter (Al. Popovici 57'), C-tin. Stoica (Oct. Drăghici 66') - Mansour
Rezerve neutilizate: Păduraru - C. Toma, Hecsko, Ţieranu
Antrenor: Alexandru Pelici

Din vara acestui an, Nicolae Dică va reveni pe banca celor de la FC Argeș, echipă pe care a promovat-o din Liga 3 și va face echipă cu actualul antrenor, Eduard Anghel, alături de care a lucrat și la FCSB.