FOTBAL  »  LIGA 2  »  CHIAJNA - DINAMO 0-1

VIDEO Fostul internațional a fost la Chiajna - Dinamo și e șocat: „Nivelul Ligii 2 este unul jenant”

Chiajna - Dinamo/ foto Raed Krishan +15   FOTO
Chiajna - Dinamo/ foto Raed Krishan

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 septembrie 2022 14:29 / Actualizat duminica, 04 septembrie 2022 15:03

Florin Prunea, fostul internațional, consideră că nivelul Ligii 2 din România este la cel mai scăzut nivel din istorie.

Fostul portar a fost prezent la Concordia Chiajna - Dinamo, 0-1, și s-a arătat extrem de dezamăgit de ce a văzut pe teren. „Nivelul e jalnic, la modul general”, a spus Prunea.

Anunț oficial: unde se joacă derby-ul Dinamo - CSA Steaua din Liga 2 » Când vor fi scoase la vânzare biletele
DINAMO

Florin Prunea, după Concordia - Dinamo 0-1: „Nivelul Ligii 2 n-a fost niciodată atât de slab”

„Avem o liga a doua cum nu am avut niciodată, așa de slabă e. Felicitări lui Dinamo, se poate relaxa, felicitări suporterilor care vin peste tot după ei. Nivelul este unul jenant, la modul general.

Liga 2 nu a fost așa slabă. E o surpriză negativă, te chinui rău de tot să te uiți. Dinamo a făcut un joc bun. A transferat un portar bun, care dă siguranță. Sunt 3 puncte importante. Au liniște, pot să construiască”, a spus Prunea după meci.

Concordia - Dinamo 0-1

Prima repriză a început bine pentru Dinamo, care a fost aproape de gol prin Pop, dar atacantul a ratat din apropierea porții. Cele două echipe s-au blocat perfect pentru restul primei părți și nu au mai existat faze de poartă.

Repriza secundă a fost însă mult mai spectaculoasă. Patriche a zguduit bara cu o lovitură de cap ('53). 3 minute mai târziu, Ndiaye a tras de la distanță, dar portarul „câinilor” a respins în lateral.

Concordia Chiajna - Dinamo (foto: Raed Krishan/GSP)
+11 FOTO

Dinamo a avut o nouă ocazie, prin Bordușanu, dar șutul lui a fost respins de la colțul lung de Chesneau, fostul portar al bucureștenilor. În cele din urmă, Iglesias a deschis scorul pentru Dinamo ('71). Spaniolul a șutat imparabil la colțul lung, din interiorul careului. Chiajna a fost aproape de egalare două minute mai târziu, dar jucătorii lui Zicu nu au profiat de gafa defensivei dinamoviste.

Gică Hagi, un nou discurs ferm: „Nu mai suntem la nivelul ăla mare, când jucam din 3 în 3 zile”