FOTBAL  »  LIGA 2  »  CONCORDIA - DINAMO 0-1

Ianis Zicu, supărat după ce Concordia Chiajna a pierdut cu Dinamo: „Sunt puține lucruri de spus, cu toate că ar fi multe de spus”

Ianis Zicu, antrenor Concordia Chiajna

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 septembrie 2022 13:34 / Actualizat duminica, 04 septembrie 2022 13:44

Ianis Zicu, antrenorul de la Concordia Chiajna, a fost extrem de dezamăgit după ce a pierdut cu Dinamo, 0-1, în etapa #5 din Liga 2.

Chiajna a coborât până pe locul 17 și a rămas cu 4 puncte în clasament, iar Zicu a declarat că se gândește la plecare.

FC Buzău, victorie la limită cu Dumbrăvița în ultimul meci al etapei. Toate rezultatele + clasamentul
Etapa 5

Declarațiile lui Ianis Zicu, după Chiajna - Dinamo 0-1

„E dureros. Sunt puține lucruri de spus, cu toate că ar fi multe de spus. Au avut atitudine, au alergat, dar în fotbal trebuie să ai personalitate. M-am gândit să plec. Cel mai important e ca echipa să iasă din această pasă.

Eu am muncit cu toată pasiunea, sper ca toți cei de aici să înțeleagă. Nu m-am dat la o parte de la muncă, de la a fi toată ziua la stadion”, a declarat Ianis Zicu, la Digi Sport.

Concordia - Dinamo 0-1

Prima repriză a început bine pentru Dinamo, care a fost aproape de gol prin Pop, dar atacantul a ratat din apropierea porții. Cele două echipe s-au blocat perfect pentru restul primei părți și nu au mai existat faze de poartă. Repriza secundă a fost însă mult mai spectaculoasă.

Patriche a zguduit bara cu o lovitură de cap ('53). 3 minute mai târziu, Ndiaye a tras de la distanță, dar portarul „câinilor” a respins în lateral.

Dinamo a avut o nouă ocazie, prin Bordușanu, dar șutul lui a fost respins de la colțul lung de Chesneau, fostul portar al bucureștenilor. În cele din urmă, Iglesias a deschis scorul pentru Dinamo ('71).

Spaniolul a șutat imparabil la colțul lung, din interiorul careului. Chiajna a fost aproape de egalare două minute mai târziu, dar jucătorii lui Zicu nu au profiat de gafa defensivei dinamoviste.

Gică Hagi, un nou discurs ferm: „Nu mai suntem la nivelul ăla mare, când jucam din 3 în 3 zile”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”