FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA #16

Petrolul - U Cluj 1-0 » Ploieștenii bat în derby-ul Ligii 2 și se distanțează la 9 puncte de ardeleni

Petrolul - U Cluj 1-0
Petrolul - U Cluj 1-0 Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat marti, 07 decembrie 2021 18:55 / Actualizat marti, 07 decembrie 2021 18:56

Etapa #16 din Liga 2 s-a încheiat azi cu meciul dintre Petrolul și U Cluj, câștigat de ploieșteni cu scorul de 1-0.

În ultimul meci al anului din Liga 2, La Ploiești s-a jucat deby-ul campionatului, Petrolul - U Cluj. Prima repriză a fost una echilibrată, singura ocazie notabilă venind în minutul 18. Clujenii puteau deschide scorul, dar lovitura de cap a lui Ribeiro a fost parată excelent de portarul Robert Avram.

Repriza secundă i-a adus pe elevii lui Nae Constantin în atac, iar prima ocazie a ploieștenilor a venit la șutul din lovitură liberă a lui Valentin Țicu, respins însă de Gorcea. Petrolul a reușit deschiderea scorului în minutul 69, în urma unui corner.

Măzărache a reluat puternic cu capul, portarul Gorcea a respins în față, unde Cebotaru a urmărit excelent și a marcat pentru 1-0. Reușita i-a demoralizat total pe jucătorii Universității, care nu și-au putut crea nicio ocazie importantă de egalare.

Mai mult, tot petroliștii puteau fi cei care înscrie din nou, dar au ratat contraatacuri importante prin Diarra și Boțogan.

1-0 scor final și Petrolul își măprește avantajul față de U Cluj la 9 puncte, cu trei etape înainte de intrarea în play-off.

Echipa de start Petrolul: Avram - Pârvulescu, Meijers, Huja, Țicu (cpt.) - Cebotaru, Takayuki Seto - Bratu, Tucaliuc, Măzărache - Jarovic
U Cluj: Gorcea - Gîț, Dican (cpt.), Ispas, Mitrea - Balgiu - Ciobanu, Ribeiro, Acolatse, Haită - Răducanu

S-au jucat:

Ripensia - Csikszereda 1-2

Claudiu Apro a deschis scorul pentru oaspeți dintr-un penalty comis de Rogac (henț), în minutul 16. Ripensia a egalat chiar înainte de pauză (45+1), prin Vidrășan, care a profitat de o serie de bâlbâieli în defensiva „ciucanilor”.

Partida avea să fie decisă în minutul 64, când Hernando l-a executat pe Rus din centrul careului.

Csikszereda e la două puncte de play-off, în timp ce Ripensia se află într-o zonă liniștită a clasamentului, locul 13.

CSA Steaua - FC Buzău 1-0

Venită după două înfrângeri consecutive în campionat, CSA Steaua a obținut 3 puncte prețioase astăzi, în Ghencea. „Militarii” au învins-o pe FC Buzău, rivală directă la locurile de play-off, printr-un gol înscris de Vasile Buhăescu în minutul 16. Neacșu a pasat ideal, la 7 metri de poarta adversă, Buhăescu a preluat și nu a iertat.

În minutul 87, Steaua a fost la un pas să-și majoreze avantajul, dar Răsdan a lovit bara.

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, Steaua, echipă fără drept de promovare în Liga 1, ajunge la un total de 28, la fel de multe ca FC Buzău. Bucureștenii au un golaveraj inferior (20:11 față de 39:12), dar acum au avantajul rezultatului direct față de adversari, principalul criteriu de departajare din Liga 2.

Ce a declarat Daniel Oprița, antrenorul CSA Steaua

Poate la cald, în tensiunea jocului, am exagerat și eu, dar mi s-a părut că i-a împins peste noi (n.r. - arbitrul Sorin Costreie). Cu lucruri mărunte, auturi evidente, faulturi prea ușor pentru ei, cartonașul galben prea ușor la noi, lucruri din astea... e singurul arbitraj care mi s-a părut așa, mai dubios.

FC Buzău e o echipă care joacă un fotbal frumos, care marchează. Mă bucur că am reușit să câștigăm, deși puteam să plătim pentru ocaziile pe care le-am avut și nu le-am fructificat. În loc să închidem jocul, să avem 2 sau 3-0, puteam să fim egalați sau chiar mai rău, să pierdem.

Îi felicit pe jucători pentru atitudinea pe care au avut-o. Le-am spus înainte de joc că astăzi nu mai contează nimic, trebuie să dăm totul, să intrăm accidentați, oricum ar fi, și să câștigăm acest joc.

Ultima impresie contează, ne menținem poziția în clasament, e bine. Păcat de meciul de la Timișoara, că n-am luat măcar un punct.

• Click AICI pentru statisticile meciului

Sibienii au dominat prima repriză, fără ocazii mari de gol. Deși a evoluat mai bine de o repriză în superioritate numerică, după eliminarea lui Piper, Hermannstadt nu a reușit să înscrie și să se apropie de liderul Petrolul. În finalul meciului, și echipa lui Marius Măldărășanu a rămas în 10 oameni, după ce Elbas a văzut două cartonașe galbene în 10 minute, însă scorul final a rămas 0-0.

Concordia Chiajna: Aldescu – Borța, Palmeș, Marc (cpt.), Cherecheș – D. Codrea – Piper, Ad. Voicu, Val. Balint – Gab. Deac, Llullaku
Rezerve: Silveanu – Bg. Manole, L. Ion, Younes, Biceanu, N. Popescu, Ct. Alexe, Dușmanu, M. Dumitru
Antrenor: Claudiu Niculescu

FC Hermannstadt: Muțiu – Pantea, Bejan, I. Stoica, Opruț – P. Petrescu (cpt.), Mino Sota – I. Năstăsie, Balaure, Al. Oroian – Plazonja
Rezerve: I. Pop – Antoche, Issah, Buzan, Alhassan, Șulea, Tomșa, Elbers, Bucuroiu
Antrenor: Marius Măldărășanu