FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA #20

Liga 2. Iosif e ori magician, ori geniu în tactică! » Rapidul în criză a spulberat echipa lui Pustai și intră în finala pentru play-off din ultima rundă

Liga 2, etapa 20, LIVE pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 martie 2021 20:02 / Actualizat luni, 22 martie 2021 07:48

Fără victorie în 2021, Rapid și-a revenit miraculos tocmai când avea nevoie mai mare, în decisivul pentru prezența în play-off, cu Dunărea Călărași. Elevii lui Mihai Iosif au avut parte de un meci neașteptat de ușor, s-au impus la scor, 4-0, și intră în finala pentru play-off din ultima etapă a sezonului regular de Liga 2.

Disputa dintre Rapid și Dunărea Călărași ar fi trebuit să fie o finală pentru play-off, dar s-a transformat în cel mai drastic eșec din mandatul lui Cristi Pustai. Gafele călărășenilor de la goluri au fost de-a dreptul hilare și au început devreme:

• minutul 2: Lopez a deviat în propria poartă o minge care se ducea paralel cu linia de fund.
  • minutul 19: Bogdan Șandru, unul dintre cei mai experimentați fotbaliști ai Dunării, a pierdut mingea la marginea careului. Rareș Ilie i-a pasat lui Adrian Bălan, care a îndeplinit o formalitate.
  • minutul 67: Adrian Bălan a fost uitat singur în fața porții și a făcut „dubla”
  • minutul 71: Radu Crișan a făcut un henț caraghios în careu iar Hlistei a marcat.

Dunărea Călărași nu a mai primit 4 goluri într-un meci oficial din perioada în care evolua în Liga 1. Pe 11 mai 2019, era învinsă de Poli Iași, scor 4-0. Haosul din joc ar putea fi parțial explicat de faptul că 3 fotbaliști importanți nu au putut evolua astăzi. Sandro Djuric, Saifeddine Alami, Alin Cârstocea au ajuns la Călărași de la Rapid, iar contractele lor conțin clauze care nu le-au permis să joace.

De cealaltă parte, Mihai Iosif pare să fi găsit soluția magică pentru Rapid. Giuleștenii au izbutit cea mai clară victorie a sezonului, deși nu mai bătuseră pe nimeni în 2021 și păreau o echipă prăbușită. Ultima victorie la 4 goluri diferență datează din noiembrie 2019, 4-0 cu modesta Pandurii.

Rapid și Dunărea, meciuri decisive pentru play-off

Rapid ajunge la 30 de puncte, dar rămâne tot în afara locurilor de play-off, din cauza golaverajului inferior pe care îl are față de Metaloblobus. În ultima rundă, giuleștenii joacă tocmai pe terenul formației pe care vor să o detroneze.

• Meciuri restante: FC U Craiova 1948 - Farul și Viitorul Pandurii - Csikzsereda

Clasament Liga 2:

Rapid - Dunărea Călărași 4-0

• Au marcat: Lopez (autogol) '2, Ad. Bălan '19 '67, Hlistei  (pen.) '71

S-a terminat parida!
min. 71, 4-0 Rapid: Radu Crișan lovește mingea cu brațul în careu, iar „centralul” Găman dictează lovitură de la 11 metri. Hlistei transformă!
min. 67, 3-0 Rapid: Rareș Ilie pasează din nou perfect, din flancul drept al atacului. Adrian Bălan, scăpat din vedere de apărători, șutează în portar, recuperează mingea și o trimite în poarta goală.
min. 61: Bogdan Șandru ratează cea mai mare șansă a oaspeților. A reluat cu capul din 5 metri, dar Moldovan, portarul giuleștenilor, a avut o intervenție mare.

A început partea secundă!

S-a încheiat prima repriză!
min. 43: Costin Petre, singur în 7 metri, reia cu capul mult peste poarta Rapidului.
min. 19, 2-0 Rapid: Rareș Ilie îi fură mingea lui Șandru, la marginea careului de 16 metri, apoi îi pasează ideal lui Adrian Bălan. Atacantul rapidist își păstrează calmul și șutează lângă bară, din 11 metri.
min. 15: Giuleștenii continuă să controleze partida. Bogdan Barbu șutează puternic, dar lovitura e deviată în corner de un apărător.
min. 2, 1-0 Rapid: Dandea reia cu capul complet greșit, dar Lopez, mijlocașul defensiv al Dunării, își trimite mingea în propria poartă, cu o execuție comică.

Startul meciului e întârziat cu două minute, din cauza unor probleme cu plasa porții.

Rapid: H. Moldovan - Goge, Nastos, Dandea, Finica - Lazăr, Barbu - Sefer, R. Ilie, Hlistei, Ad. Bălan
Rezerve: Virgil Drăghia, A. Florica, Zunic, R. Costin, Jorza, Păniu, Oc. Ursu, Drăghiceanu, Al. Ioniță I
Antrenor: Mihai Iosif

Dunărea: Began - A. Rus, Bg. Șandru, Lopez, C. Petre - Pușcaș, Crișan - Țenea, Ciucur, Sava - Valentin Alexandru
Rezerve: Krell, M. Calu, Ad. Badea, C. Bud, Fotescu, I. Sârbu, A. Dobre, Acolatse, Sălceanu Antrenor: Cristi Pustai

Petrolul - CS Mioveni 0-1

Petrolul riscă să rateze play-off-ul pentru promovare după ce a pierdut la limită partida cu CS Mioveni. Singurul gol al meciului a fost marcat de Ștefan Blănaru, dintr-o poziție de ofsaid nesemnalizată de arbitrul asistent.

A marcat: Ș. Blănaru 85

Live+Statistici

ECHIPELE DE START:

PETROLUL: Kitanov - Bărboianu, Lică, Meijers, Țicu - Pană - M. Constantinescu, Moise, Roige, Vajushi - Buhăescu
Antrenor: Viorel Moldovan

CS MIOVENI: Popescu – Șerbănică, Al. Iacob, Gherghe, Mar – Panait, Vereș – Rădescu, Blănaru, Ișfan – Rusu
Antrenor: Alexandru Pelici

• TV: Look Sport+, Telekom Sport 1, Digi Sport 1

CSM Slatina - Ripensia 0-1

Ripensia Timișoara a obținut victoria la Slatina la ultima fază a partidei. Trupa lui Cosmin Petruescu a înscris singurul gol al meciului în minutul 90+3.

A marcat: Ene 90+3

Unirea Slobozia - Metaloglobus 0-1

Și Metaloglobus a dat lovitura tot în finalul meciului. Bucureștenii au înscris în superioritate numerică la Slobozia, în minutul 90+2, după ce Ovidiu Herea, căpitanul echipei, a transformat o lovitură de la 11 metri.

A marcat: O. Herea (pen) 90+2

Comuna Recea - CSM Reșița 6-0

Comuna Recea a făcut spectacol în unul dintre primele meciuri ale zilei. Micuța echipă din Maramureș a umilit CSM Reșița, scor 6-0, și s-a îndepărtat de zona roșie a clasamentului.

Au marcat: R. Burdeț 2, M. Coman 37, 53, A. Maries 62, A. Micaș 82, Batin 90

Aerostar Bacău - Chiajna 0-1

Claudiu Niculescu a „spart gheața” și a obținut prima victorie pe banca Concordiei Chiajna, după trei „remize albe” înregistrate în 2021: cu Petrolul, FC U Craiova și Comuna Recea.

A marcat: L. Ion 56

Gloria Buzău - Pandurii 1-1

Surpriza a venit de la Buzău. Gloria, chiar dacă nu poate să promoveze, ar fi luat o opțiune serioasă pentru calificarea în play-off dacă ar fi învins lanterna roșie. Buzăul a deschis scorul în duelul cu Pandurii Tg. Jiu, după un gol marcat din penalty, de Cosmin Tucaliuc. Gabriel Dodoi, golgeterul echipei, a restabilit egalitatea pe tabelă în minutul 82.

A marcat: C. Tucaliuc (pen) 35 / G. Dodoi 82