FOTBAL  »  LIGA 2  »  PLAY-OFF/PLAY-OUT

Luptă strânsă în Liga 2. U Cluj a pierdut acasă cu Unirea Slobozia! Clasamentul actualizat

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 aprilie 2022 11:46 / Actualizat duminica, 01 mai 2022 18:15

Lupta pentru promovarea în Liga 1 e tot mai strânsă.

• În urma rezultatului de sâmbătă, de pe Cluj Arena, 1-2 cu Unirea Slobozia, U Cluj rămâne pe locul 3 în play-off cu un total de 54 de puncte, două sub Hermannstadt și 3 sub Petrolul. Ploieștenii au un meci în minus față de rivalele la promovare.

Petrolul - CSA Steaua 0-0

Scandal uriaș la vestiare după U Cluj - Unirea Slobozia! Fotbaliștii și oficialii s-au luat la bătaie
U Cluj - Slobozia 1-2

U Cluj - Unirea Slobozia 1-2

Oaspeții s-au aflat la conducerea partidei vreme de aproximativ 50 de minute. Constantin Toma a deschis scorul în minutul 12 cu un șut extraordinar. Aflat în banda stângă, fundașul lateral a preluat pe piept pasa lungă a lui Lazăr, a lăsat balonul să cadă o dată și l-a lovit puternic, șiret curat, catapultându-l peste portarul gazdelor, direct în plasa laterală.

Debusolați de golul primit, jucătorii lui U au pedalat în gol după egalare. Golul de 1-1 a venit în minutul 61 și a fost reușit de Florian Haită, care a finalizat cu capul centrarea lui Ely Fernandes.

Părea că meciul se îndreaptă spre un rezultat de egalitate, dar Sebastian Ivan a dat lovitura în minutul 90+5. A plecat de la jumătatea terenului și a finalizat faza cu gol!

1-2 rezultat final, scor neașteptat pentru U Cluj, care ratează șansa de a urca pe loc direct promovabil. Unirea rămâne pe ultimul loc în play-off, 6, cu 39 de puncte, unul sub Concordia Chiajna.

Concordia Chiajna - FC Hermannstadt 1-3

Hermannstadt a început în atac partida de pe sinteticul din Chiajna și a reușit să deschidă scorul în minutul 25, prin Daniel Paraschiv. Vârful adus de la CFR Cluj a fost la capătul unei scheme excelente și a finalizat cu o execuție din 6 metri. Gazdele au egalat prin Batin, servit excelent de Marc, o pasă filtrantă de 50 de metri.

Sibienii au pornit la fel de bine și în partea secundă. La prima acțiune importantă, nou intratul Năstasie, fotbalist cu experiență la nivelul primei ligi, a fost atent pe respingere, la o minge trimisă în vară de același Paraschiv. Scorul final a fost stabilit în minutul 90, de fostul dinamovist Blejdea, pe contraatac.

Hermannstadt rămâne neînvinsă în play-off, ajunge la 56 de puncte și urcă pentru moment pe locul secund, unul direct promovabil. Chiajna pierde al 4-lea meci consecutiv, dar păstrează un avans de 4 lungimi față de Slobozia. Ilfovenii profită de faptul că Steaua nu are drept de promovare și ocupă loc de baraj în acest moment.

Final de meci!
min. 90, gol Hermannstadt, 3-1: Blejdea finalizează un contraatac perfect.
min. 50, gol Hermannstadt, 1-2: Daniel Paraschiv reia cu capul, din 6 metri, în bara transversală. Mingea sare la nou-intratul Năstasie, care înscrie din câțiva metri.
min. 40, gol Chiajna, 1-1: Batin primește o pasă de 50 de metri de la Marc, protejează mingea și trimite pe sub Iliev.
min. 25, gol Hermannstadt, 0-1: Daniel Paraschiv este la capătul unei scheme excelente a sibienilor. Mino Sota recentrează la bara a doua, iar atacantul adus de la CFR Cluj înscrie din 6 metri.

Concordia Chiajna: Aldescu – Borța, Palmeș, Marc, Taub – D. Codrea, N. Roșu – N. Popescu, Matiș, A. Voicu – Batin
Rezerve: D. Moldovan – Ct. Alexe, Cherecheș, Pintilie, Sokovic, M. Dumitru, Nic. Pîrvulescu, Plazonja, B. Barbu
Antrenor: Ianis Zicu

FC Hermannstadt: Iliev – Pantea, Bejan, I. Stoica, Opruț – Biceanu, Mino Sota – Balaure, Alhassan, A. Oroian – D. Paraschiv
Rezerve: I. Pop – Antoche, Tomșa, Issah, Bucuroiu, Blejdea, I. Năstăsie, Hora, Buhăcianu
Antrenor: Marius Măldărășanu