FOTBAL  »  LIGA 2  »  BAIA MARE - DINAMO 1-1

Dinamo a gâfâit la Baia Mare » Doar egal cu Minaur și „câinii” rămân în a doua jumătate a clasamentului

Baia Mare - Dinamo, live de la 11:00

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 octombrie 2022 12:59 / Actualizat duminica, 09 octombrie 2022 13:03

Minaur Baia Mare și Dinamo au remizat, scor 1-1, într-un meci din etapa #9 din Liga 2.

Toate rezultatele etapei #9 din Liga 2

Pe un stadion plin la Baia Mare, Minaur a avut prima șansă a meciului, prin Donca. Lovitura sa de cap a fost însă scoasă de Dujmovic. Apoi, cele două echipe au încercat pe rând să construiască, fără succes și fără finalitate.

România, în grupa I în drumul spre EURO 2024 » Grupă accesibilă pentru naționala lui Edi Iordănescu
EURO 2024

Dinamo a avut prima ocazie de gol în minutl 24, prin mijlocașul Iglesias. Spaniolul a șutat de la distană, la firul ierbii, dar portarul Băilă a scos de lângă bară.

„Câinii” au deschis în cele din urmă scorul , prin tânătrul Bani. El a transformat sigur un penalty, fără șanse pentru portarul advers. Minaur nu a cedat însă și a egalat la ultima fază a primei reprize. Ciocan a primit o centrare din dreapta și l-a prins pe picior greșit pe Dujmovic, cu un șut pe centrul porții.

Repriza a doua a fost mult mai închisă decât prima parte, fără mari șanse. Abia în minutul 78 a avenit prima mare ocazie, la poarta lui Dinamo. Bakare a primit o centrare perfectă în careul mic, Dujmovic a ieșit greșit, dar a atacantul a lovit rău mingea și aceasta a trecut pe lângă poarta goală. Nu au mai fost alte ocazii până la final, iar Dinamo a plecat cu un punct de la Baia Mare.

Echipa lui Burcă e pe locul 14, cu 10 puncte, în timp ce Minaur ocupă poziția a 16-a, cu 9 puncte.

Final. Baia Mare - Dinamo 1-1

FINAL
Min. 78: Bakare primește o centrare bună, dar nu profită de ieșirea greșită a lui Dujmovic
Min. 70: Ghezali șutează în blocaj
Min. 60: Echilibru total în repriza a doua
A început repriza a doua

Pauză
Min. 45+2: Ciocan egalează cu un șut pe centrul porții
Min. 35: Bani deschide scorul din penalty. Execuție imparabilă, în plasa laterală
Min. 33: Penalty pentru Dinamo
Min. 24: Iglesias trage de la distanță, dar scoate portarul lui Minaur
Min. 15: Jocul se desfășoară cu precădere la mojlocul terenului
Min. 4: Donca trimite cu capul, dar Dujmovic respinge