FOTBAL  »  LIGA 2  »  MINAUR - DINAMO

Ovidiu Burcă, după meciul lui Dinamo de la Baia Mare: „Mă mâhnește reacția lor!”

Ovidiu Burcă (42 de ani) a criticat atitudinea elevilor lui de la Dinamo după remiza, 1-1, de la Baia Mare. „Câinii” au irosit desprinderea după ce-au avut 1-0, au fost egalați înainte de pauză și au scăpat ieftin după repriza secundă.

Articol de - Publicat duminica, 09 octombrie 2022 17:26 / Actualizat duminica, 09 octombrie 2022 17:34

După victoria cu Slobozia, 1-0, Burcă ar fi dorit un nou succes care să anunțe revirimentul roș-albilor, dar „haita” a fost zero în ofensivă, nu a pus presiune pe adversari, în repriza a doua a făcut doar act de prezență, mulți jucători au fost total turiști.

Ovidiu Burcă: „Reacția jucătorilor nu a fost una OK”

„Plec cumva supărat, pentru că era un meci pe care ar fi trebuit să îl câștigăm. Dar a fost un moment psihologic la finalul primei reprize, golul advers a căzut cumva împotriva cursului jocului. O primă repriză bună, cred că cea mai bună a noastră de când am venit la Dinamo.

Sunt supărat, pentru că reacția lor nu a fost una OK, dar mergem înainte, învățăm din lucrurile acestea. Sunt și lucruri bune, rămânem cu un punct, dar mă mâhnește faptul că echipa nu a avut reacție după golul primit", a declarat Ovidiu Burcă după remiza de la Baia Mare.

Echipa a fost cu avionul până la Cluj Napoca, apoi cu autocarul până în nordul României și s-a întors cu autocarul după joc. Vali Lazăr, fostul căpitan al formației, nu a prins nici de această dată lotul echipei din Capitală, după ce a avut o divergență cu antrenorul înaintea etapei cu Unirea Slobozia.

Dinamo a fentat două eliminări la Baia Mare

Dinamo s-a ales doar cu un punct în urma etapei de la Baia Mare, scor 1-1, și continuă să stea departe de play-off-ul ligii secunde. Mai sunt doar 10 etape până când vor afla unde vor evolua sezonul de primăvară, fie pentru promovare, fie pentru a evita retrogradarea în eșalonul al treilea. Aceasta fiindcă, la fel ca și sistemul grupelor din Cupa României, și cel privind sezonul regulat din Liga 2 este "opera" celor de la FRF cu o companie olandeză.

"Câinii" au deschis scorul după ce Patriche a fost faultat în careul advers de către Alexe, iar Bani (36) a marcat de la punctul cu var. Gazdele au revenit înainte de a se intra la cabine la pauză, Sergiu Ciocan (45+3) a egalat după ce a reluat din 10 metri pe lângă Dujmovici, după assist-ul lui Donca.

Ardelenii au acuzat, și-n timpul partidei, și după, faptul că deciziile arbitrului Cristian Moldoveanu au favorizat Dinamo în două situații în care se impunea penalty. În minutul 48, Amzăr a comis un fault din poziția de ultim apărător, apoi Larrucea ar fi putut vedea al doilea cartonaș galben în minutul 60.

VIDEO Ionel Dănciulescu: „Fotbalul românesc are potențial” + Ce spune despre Dinamo: „Echipa arată foarte bine acum”

Dinamo a gâfâit la Baia Mare » Doar egal cu Minaur și „câinii” rămân în a doua jumătate a clasamentului
BAIA MARE - DINAMO 1-1
Un nume important din fotbalul românesc nu s-a mai abținut » Discurs furibund la adresa lui Alin Petrache: „Ți-a dat tac-tu stadionul ție? N-ai dat 5 bani și ești proprietar?”