FOTBAL  »  LIGA 2  »  PLAY-OFF, ET. #1

Chiajna - CSA Steaua, decis de un gol marcat în prelungiri! Cum arată ACUM clasamentul din play-off

Articol de GSP - Publicat luni, 21 martie 2022 19:55 / Actualizat luni, 21 martie 2022 19:55

Concordia Chiajna și CSA Steaua au încheiat la egalitate, scor 2-2, în ultimul meci al rundei inaugurale din play-off-ul ligii secunde.

• Petrolul și Hermannstadt ocupă locurile promovabile în acest moment
  • U Cluj și CSA Steaua sunt pe pozițiile de baraj. „Militarii” nu au drept de promovare. De acest lucru ar profita Concordia Chiajna.

Fanii steliști au umplut o peluză la Chiajna, iar elevii lui Daniel Oprița au început în conformitate cu încurajările primite. Au fost mai periculoși în prima jumătate de oră, una încununată cu reușita superă a lui Drăghici, un șut de la aproape 30 de metri.

Fotbaliștii Stelei l-au încercuit pe asistent la meciul de la Chiajna! Decizia care i-a enervat
Chiajna - Steaua

Gazdele au reacționat la acțiunea imediat următoare, când Llullaku a egalat cu o lovitură de cap. Imediat după reluare, Adrian Voicu a fost scăpat din maraj și a înscris cu un voleu spectaculos. Rezultatul final a fost stabilit în prelungiri. Beța s-a înălțat și a reluat cu capul, în plasa laterală.

Concordia - CSA Steaua 2-2

min. 90+1, gol Steaua, 2-2: Beța reia cu capul, după o centrare a lui Emilian Pacionel.
min. 54: Steliștii au cerut lovitură de la 11 metri, pentru un henț în careu. A urmat o încăierare generală în zona arbitrului asistent.
min. 52, gol Chiajna, 2-1: Adrian Voicu înscrie cu un voleu din interiorul careului, de lângă Oroian.
A început repriza secundă!

Pauză la Chiajna.
min. 28, gol Chiajna, 1-1: Llullaku se înalță din centrul careului stelist, la 10 metri de poartă, și reia imparabil.
min. 26, gol Steaua, 0-1: Stephan Drăghici înscrise cu un șut fenomenal, de la aproximativ 30 de metri. Mingea capătă un efect interesant și îl păcălește pe Aldescu.
A început partida! Fanii oaspeților au ocupat o peluză și domină atmosfera.

Concordia Chiajna: Aldescu – Borța, Palmeș, Marc, Taub – N. Roșu, Codrea – Ad. Voicu, Matiș, Llullaku – Batin
Rezerve: Silveanu – Cherecheș, L. Ion, M. Dumitru, Casap, Nic. Pîrvulescu, Plazonja, Sokovic, N. Popescu
Antrenor: Ianis Zicu

Steaua: Bălbărău – D. Oroian, Beţa, Bactăr, Rob. Neacșu – Ad. Popa, Șt. Pacionel, Bărbulescu, St. Drăghici – Chipirliu, Buhăescu
Rezerve: H. Iancu – Walace, Răsdan, Ad. Ilie, Măd. Mihăescu, Bustea, Cl. Dragu, Em. Pacionel, Donose
Antrenor: Daniel Oprița

FINAL » Hermannstadt - Unirea Slobozia 2-0

Petrișor Petrescu a deschis scorul în minutul 20. Mijlocașul sibienilor a reluat, din prima, centrarea din lovitură liberă a lui Năstăsie.

În minutul 40, Călin Popescu a obținut un penalty după ce a fost doborât în careul advers de portarul Unirii, Ionuț Poiană. Năstăsie a „confiscat” balonul, dar a lovit bara dreaptă de la punctul cu var.

Hermannstadt și-a dublat avantajul în minutul 53. Daniel Paraschiv, atacant împrumutat de la CFR Cluj, a finalizat excelent, cu piciorul stâng, centrarea lui Alexandru Pantea.

Hermannstadt ajunge la 44 de puncte, 6 sub liderul Petrolul Ploiești, și urcă pe locul 2, peste U Cluj. „Șepcile roșii” au 43 de puncte.

Echipele de start în Hermannstadt - Unirea Slobozia

Hermannstadt: Muțiu - Pantea, Antoche, Bejan, Opruț - Biceanu, Sota, Petrescu - Năstăsie, Paraschiv, Popescu
Rezerve: I. Pop, Tomșa, Issah, Alhassan, Oroian, I. Stoica, Balaure, Buhăcianu, Hora
Antrenor: Marius Măldărășanu

Unirea Slobozia: Poiană - Trașcu, Dinu, Perju, Toma (cpt.) - Cruceru, Coadă - Bolohan, Afalna, Mustaca - Gulceac
Rezerve: Ciupercă, G. Ivan, D. Mihai, Greu, Silaghi, Dorobanțu, Lemnaru, G. Lazăr, Gherghiceanu
Antrenor: Adrian Mihalcea

S-a jucat vineri:

Derby, dar de Liga 2! Petrolul și U Cluj au dezamăgit în primul meci din play-off

Meciul Petrolul Ploiești - U Cluj, scor 0-0, a deschis, vineri, prima etapă a play-off-ului din Liga 2. Duelul s-a disputat cu aproximativ 8.000 de oameni în tribune.

Prima repriză de pe „Ilie Oană” a fost absolut dezolantă, iar 0-0 la pauză e mult pentru ce s-a jucat!

Atmosfera de la Ploiești înainte de meci / Sursă foto: Vlad Nedelea (GSP.ro)
+20 FOTO

U Cluj a ieșit ceva mai dezghețată de la cabine și a amenințat poarta lui Avram în câteva rânduri. Tescan, șut modest de la 16 metri (48), Ely, „cap” necadrat din apropiere (66) și un trasor sub transversală semnat de Hofman (71) au mai încălzit suporterii puși pe scandal înaintea partidei.

Petrolul a răspuns timid, cu un corner derutant la care Diarra nu și-a pus în valoare calitățile de golgeter (76). Per total, prea puțin pentru un meci între cele mai bune formații din Liga 2.

După această remiză, Petrolul rămâne lider detașat în „B”, la 7 puncte peste U Cluj, ocupanta locului secund, care poate fi depășită până la finalul rundei de Hermannstadt, în cazul unei victorii a sibienilor cu Unirea Slobozia.

FINAL. Petrolul - U Cluj 0-0

Alertă la FCSB, urmează chinul lui Petrea » 16 ani de secetă pentru roș-albaștri
FC Argeș - FCSB
  • Final: remiză albă între Petrolul și U Cluj.
  • min. 76: Ocazie Petrolul: Diarra nu are un timing excelent la un corner al prahovenilor și nu reușește să redirecționeze balonul spre buturile lui Gorcea.
  • min. 66: Același Ely Fernandes nu cadrează o lovitură liberă din poziție excelentă.
  • min. 50: Ely nu prinde spațiul porții din câțiva metri, cu o lovitură de cap. Ardelenii domină meciul.
  • min. 48: De la 16 metri, Tescan caută colțul lung. Avram e bine poziționat și reține fără emoții.
  • min. 46: Start în partea secundă.

• Pauză pe arena „Ilie Oană” din Ploiești.
  • min. 38: Avram, portarul Petrolului, e iritat că Teșcan îl împiedică să repună și îl împinge ușor pe atacantul oaspeților, care exagerează contactul. Goalkeeperul gazdelor e avertizat.
  • » 30 de minute cu ritm bun, multă luptă, în special la mijlocul terenului, dar fără ocazii importante de gol.
  • min. 1: A început partida.

ECHIPELE DE START

Petrolul: Avram - Pashov, Huja, Meijers, Țicu - Seto, Cebotaru, Pîrvulescu, Tucaliuc, Bratu - Diarra
Rezerve: Moroz, Constantinescu, Măzărache, Velisar, Boțogan, Lică, Jarovic, Cioiu, Chindriș
Antrenor: Nae Constantin

U Cluj: Gorcea - Romeo, Ilie, Ispas, Pîrvulescu - Filip, Romario, Tescan, Hofman, Ely - Boiciuc
Rezerve: Păun, Ciobanu, Dobrescu, Ribeiro, Remacle, Haită, Gugu, Alexandru, Balgiu
Antrenor: Erik Lincar

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Andrei Florin (Târgu Mureş) / A1: Popescu Adrian (Craiova), A2: Bârleanu Vlad (Bucureşti)

UPDATE, 17:45 - Atmosfera creată de Peluza Latină a Petrolului:

UPDATE, 17:20 - Suporterii ardelenilor au pătruns pe stadion și au încercat să se ducă direct peste ploieșteni. Jandarmeria a intervenit pentru a calma spiritele. Din informațiile GSP, sunt și grupuri din PCH alături de susținătorii clujenilor. Galeriile lui Dinamo și U Cluj sunt înfrățite.

UPDATE, 17:15 - Incidente în preajma stadionului. Fanii din galeria Petrolului au ieșit în afara arenei pentru a-și „întâmpina” rivalii. Suporterii Universității Cluj nu au primit încă acceptul să intre în arenă. Animozitățile dintre cele două galerii sunt arhicunoscute.

UPDATE, 16.30 - S-au vândut deja 8.000 de bilete pentru confruntarea de pe „Ilie Oană”, conform informațiilor obținute de reporterul GSP.ro aflat la Ploiești. Suporterii „găzarilor” promit o atmosferă incendiară în derby-ul cu U Cluj din această după-amiază!

Meci tare în Bănie! CSA Steaua vine la Craiova pentru o partidă amicală
CSA Steaua
Scandal în Liga 2 după finalul sezonului regulat: „Steaua nu trebuia lăsată să joace! Nu e normal”