FOTBAL  »  LIGA 2  »  ASTRA - PETROLUL 1-2

UPDATE ROȘU pentru rasism! Derby-ul Astra - Petrolul, întrerupt minute bune » Reacția jucătorului eliminat

Astra - Petrolul / Captură TV Telekom Sport
Astra - Petrolul / Captură TV Telekom Sport

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 octombrie 2021 15:43 / Actualizat duminica, 31 octombrie 2021 16:43

Duelul dintre Astra Giurgiu și Petrolul, din runda #12 a ligii secunde, terminat 1-2, a provocat un scandal uriaș în prima repriză.

UPDATE 15:50 // Tiberiu Giuroiu respinge acuzațiile

Tiberiu Giuroiu, jucătorul eliminat, a comentat faza și spune că a fost acuzat pe nedrept.

Am fost faultat, iar cei de pe margine, aflați la încălzire, au sărit cu injurii. Arbitrul a crezut că eu.... Și asta a fost. Eu n-am înjurat. 

Cei de pe margine au înjurat. Să se dea faza și să audă dacă am înjurat sau nu. Am încercat să vorbesc cu arbitrul, dar degeaba. Tușierul m-a indicat pe mine“, a spus Tiberiu Giuroiu, potrivit digisport.ro.

Știrea inițială: „Roșu” pentru rasism la Astra - Petrolul

„Găzarii” au deschis scorul în minutul 25, prin Cebotaru. Tensiunile au escaladat 10 minute mai târziu. Sory Ibrahim Diarra (21 de ani), fotbalistul originar din Mali din echipa Petrolului, i-a reclamat arbitrului Sorin Vădana faptul că ar fi fost jignit de unul dintre adversari.

După o scurtă serie de consultări cu unul dintre arbitrii asistenți, „centralul” i-a acordat „roșu” direct lui Tiberiu Ioan Giuroiu.

Spiritele s-au încins, iar în urma meleului creat s-au mai acordat două cartonașe galbene. Riza, de la gazde, și Diarra, fotbalistul care ar fi fost jignit, au fost avertizați.

Chiar dacă meciul s-a jucat fără spectatori, din tribunele stadionului „Marin Anastasovici” s-au putut auzi în repetate rânduri lozinci rasiste dezgustătoare la adresa fotbașiștilor „găzarilor”, fapt confirmat și de comentatorul DigiSport.  

Astra Giurgiu - Petrolul Ploiești, echipe de start

Astra: Moroz – R. Gab. Zamfir, Ad. Stoian, Tib. Giuroiu, Riza – Banu – C. Danciu, Gab. Șerban, Brăilă, Dr. Gheorghe (cpt.) – Găvîrliță (Buliga 40′) 
Rezerve: Mih. Cotolan – Y. Fatai, I. Zaharia, Al. Giuroiu, Gab. Dumitrașcu, Adeshina, Rob. Lică, Cl. Dragu 
Antrenor: Florin Stîngă 

Petrolul: R. Avram – Sg. Pîrvulescu, V. Lică, Huja, Țicu (cpt.) – Seto, Cebotaru – M. Bratu, Tucaliuc, Măzărache – S. Diarra 
Rezerve: Al. Radu – Boțogan, Meijers, Ant. Manolache, Sil. Pană, Mih. Constantinescu, Buia, Vajushi, M. Chindriș 
Antrenor: Nicolae Constantin

Petrolul l-a transferat pe Vlad Prejmerean

Petrolul l-a transferat pe Vlad Prejmerean (23 de ani), mijlocaș care a evoluat ultima dată la Viitorul Pandurii Tg. Jiu.

Formaţia antrenată de Nicolae Constantin a reuşit să facă o nouă mutare la mijlocul terenului în plin sezon competiţional. Ultimul sosit în „haită” este un jucător de 23 de ani, Vlad Prejmerean, care a evoluat ultima oară la o colegă de eşalon, Viitorul Tg. Jiu. Angajamentul jucătorului cu petroliştii se întinde până la finalul stagiunii 2023/2024.

Citește și alte știri de actualitate:

EXCLUSIV Nepotul lui Balaci face spectacol la „satelitul” Craiovei: „E pe mâini bune!”

EXCLUSIV Ilie Stan, despre umilința suferită la FC Brașov: „M-am simțit ca un infractor și am plâns în fața jucătorilor!”

Citește și:
Imagini EPICE de la petrecerea de titlu a Universității Craiova! Cum a fost fotografiat Mihai Rotaru
Superliga
Imagini EPICE de la petrecerea de titlu a Universității Craiova! Cum a fost fotografiat Mihai Rotaru
Cine e personajul misterios de lângă Gică Hagi și Gino Iorgulescu » Fost conducător în Divizia A, acum de nerecunoscut
Superliga
Cine e personajul misterios de lângă Gică Hagi și Gino Iorgulescu » Fost conducător în Divizia A, acum de nerecunoscut
Proteste vehemente după golul lui Assad Al-Hamlawi! Duelul incriminat de clujeni
Superliga
Proteste vehemente după golul lui Assad Al-Hamlawi! Duelul incriminat de clujeni
Flavius Stoican s-a făcut de râs în conferință: „Au marcat două goluri etapa trecută, cu Gaz Metan Mediaș”
Superliga
Flavius Stoican s-a făcut de râs în conferință: „Au marcat două goluri etapa trecută, cu Gaz Metan Mediaș”
Cea mai vândută mașină de oraș din Europa are zero stele EuroNCAP
Profit.ro
Cea mai vândută mașină de oraș din Europa are zero stele EuroNCAP
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (16)
euty
euty  •  31 Octombrie 2021, 22:52

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

1193478237357762
Ionut Rus  •  31 Octombrie 2021, 18:47

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

eterrna.terrra.nova
eterrna.terrra.nova  •  31 Octombrie 2021, 17:52
Postat de adrianciprian pe 31 Octombrie 2021, 17:15

Nu trebuie să scrii 400 de rânduri să ne arăți că ești și rasist și foarte nepregătit.

Un marxist *** spalat pe creier

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (16)
Comentează
Close