FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - CROAŢIA 1-2 / “NOUL MUTU” TINDE SĂ DEVINĂ ETERNA DEZILUZIE

A dezamăgit

Articol de GSP - Publicat vineri, 13 februarie 2009 00:00

Florin Costea începuse bine meciul cu Croaţia. Treptat s-a stins şi l-a făcut pe Piţurcă să îl critice

Meciul cu Croaţia trebuia să fie prilejul ca Florin Costea să arate că îi calcă pe urme lui Mutu. Nu a reuşit! După un început bun, jucătorul de 23 de ani a sfîrşit prin a dezamăgi.

Piţurcă supărat
Costea a fost înlocuit în minutul 61 cu Gigel Bucur. "Deja la pauză l-am văzut că nu mai poate, spunea că se sufocă", a explicat selecţionerul. L-a ţinut permanent sub presiune pe oltean, cu indicaţii de la margine: "Urcă mai mult!", "Ieşi să primeşt!". Selecţionerul a continuat, nuanţînd: "Am spus-o şi în alte ocazii, aştept mult mai mult de la el. Mai ales acum. M-a dezamăgit!". Apoi Piţurcă şi-a mai îndulcit tonul, căutînd şi circumstanţe atenuante: "Se vede că n-are meciuri oficiale în picioare, că e doar în perioada de pregătire".

Începuse bine
În minutul 3 am avut impresia că îl vedem pe Mutu la minge. Florin a pătruns din stînga avînd exact mişcările celui pe care încerca să îl suplinească. A tras sănătos, dar Pletikosa a reuşit să apere. Şi la faza golului din minutul 22 se demarcase bine, semn că intra în relaţii de joc cu Marica şi Cociş. Şi asta a fost tot. După pauză a intrat pe teren doar ca Gigel Bucur, înlocuitorul său, să se încălzească mai bine.

"E greu să porţi numărul 10 la echipa naţională. Sper ca prin evoluţiile mele viitoare să demonstrez că merit să fiu aici"