FOTBAL  »  NATIONALA  »  PRRELIMINARII CM 2026

VIDEO Alexandru Chipciu, înainte de startul preliminariilor pentru Cupa Mondială: „Avem ce nu are nimeni”

Alex Chipciu / foto: captură FRF
Alex Chipciu / foto: captură FRF

Articol de - Publicat miercuri, 19 martie 2025 11:49 / Actualizat miercuri, 19 martie 2025 12:28

Alexandru Chipciu (35 de ani) a prefațat din cantonamentul de la Mogoșoaia debutul „tricolorilor” în preliminariile Campionatului Mondial din 2026. Acesta a vorbit cu optimism despre grupa României și calificarea la turneul final, ovaționându-l pe selecționerul Mircea Lucescu.

  • România - Bosnia se joacă vineri, 21 martie, de la ora 21:45, pe Arena Națională. Partida va fi transmisă în format liveTEXT pe GSP.ro și la TV pe Antena 1

Chipciu, unul dintre cei mai experimentați oameni din lotul lui Lucescu, consideră că vârsta nu reprezintă o presiune în plus pentru el, ci din contră vrea să se bucure din plină de această acțiune la națională.

A vorbit și despre atmosfera din vestiar, în contextul în care pot exista rivalități de la echipa de club, mai ales pe axa FCSB - Dinamo.

Al Shabab își trimite reprezentantul la România - Bosnia! Fotbalistul „tricolor” pe care îl vor urmări
MERCATO
Al Shabab își trimite reprezentantul la România - Bosnia! Fotbalistul „tricolor” pe care îl vor urmări

VIDEO. Alex Chipciu, înainte de preliminarii: „Puteam să prindem un «balaur» şi era greu să te califici de pe primul loc la Mondiale”

„Veteranii? Mâ gândeam la veteranii de război. Nu simt nicio presiune în plus, ba din contră. Mi se pare că acum când eşti la vârsta asta vezi lucrurile mult mai aşezate. Eşti mai bucuros pentru tot ce se întâmplă ca grup decât performanţa ta individuală, asta este cel mai important pentru toți fotbaliștii.

O grupă echilibrată, chiar dacă ne-am bucurat că am picat cu Austria din prima urnă. Puteam să prindem şi balaur şi era greu să te califici de pe primul loc la Mondiale. Aş compara Austria cu Elveţia, iar băieţii au demonstrat în campania trecută că au putut fi mai buni decât Elveţia. Cam aşa văd eu lucrurile. Bosnia e o echipă apropiată de nivelul nostru şi va fi un meci greu.

Chiar dacă am picat cu Austria din prima urnă, trebuie să fim ponderaţi, să nu credem că este o echipă ușoară. E o echipă agresivă şi sperăm să ieşim câştigători din grupa asta. Atmosfera este fabuloasă din ce am prins şi din selecţiile trecute, atmosferă foarte-foarte bună. Nucleul de jucători care a fost și cu Rădoi la Euro, se cunosc de foarte mult timp. Avem şi calitate, jucătorii din faţă sunt de nivel fotbalistic foarte bun, avem fundaşi la echipe foarte mari din Europa. Avem un antrenor cu experienţă cum nu are nimeni în România, și parcursul continuat de la Edi, ar fi de vis să ne calificăm la Mondial.

Mereu a fost atmosfera ok la naţională, am prins generaţii în care era atmosfera era ok, din 2011 până în 2019. Atunci parcă mai erau şi rivalităţi între jucătorii de la FCSB şi ceilalţi de la Dinamo, erau grupurile separate, dar a fost ok atmosfera, nu au fost incidente.

Unitatea care a fost creată și încununată cu munca lui Edi, rezultatele foarte bune din Liga Națiunilor, cu asta rămâne lumea. Lumea este foarte încrezătoare aici. Au mai fost stadioane pline, dar oamenii niciodată nu au crezut cu adevărat că putem face rezultate bune. Nicu Stanciu e cel mai apropiat coleg, cel cu care am stat cel mai mult de-a lungul carierei”, a spus Alex Chipciu, într-un interviu oferit celor de la FRF.

  • După meciul cu Bosnia, naționala României se deplasează la începutul săptămânii viitoare în San Marino, pentru duelul programat luni, 24 martie, de la ora 21:45.

Citește și:
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Superliga
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Echipa de start, confirmată: așa va juca Lucescu! + Românii pleacă spre stadion din Parcul Gezi
Nationala
Echipa de start, confirmată: așa va juca Lucescu! + Românii pleacă spre stadion din Parcul Gezi
Deputatul român era la „șpriț
Nationala
Deputatul român era la „șpriț" » Reperat printre suporterii români, pe terasele din Istanbul
Am intrat în vestiarul turcilor de la Istanbul » Ce mănâncă înainte de meci și mesajul de ultimă oră: „Respectați imnul României!”
Nationala
Am intrat în vestiarul turcilor de la Istanbul » Ce mănâncă înainte de meci și mesajul de ultimă oră: „Respectați imnul României!”
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează