FOTBAL  »  NATIONALA  »  ANGLIA - ROMÂNIA

FOTO Anglia - România 1-0. Imaginile care nu s-au văzut pe transmisiunea în direct » Ce s-a întâmplat în minutul 43

Spre finalul primei reprize (minutul 43, la 0-0) din amicalul Anglia - România, un fan britanic a pătruns pe gazon.

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 iunie 2021 20:40 / Actualizat duminica, 06 iunie 2021 21:05

Spre finalul primei reprize (minutul 43, la 0-0) din amicalul Anglia - România 1-0, un fan britanic la bustul gol a pătruns pe gazon.

Suporterul a gustat câteva momente de celebritate. A oprit întâlnirea preț de câteva zeci de secunde, până când a fost „poftit” în afara terenului de forțele de ordine.

Suporterul n-a opus rezistență, fiind doar un zâmbet pe parcursul întregii „aventuri”. În semn de solidaritate, ceilalți spectatori au început să huiduie în momentul care confratele lor a fost reținut.

Pentru a nu încuraja astfel de gesturi, posturile TV nu au transmis imagini cu momentul.

Anglia nu mai învinsese România de 51 de ani!

România a jucat ultima dată împotriva Angliei la Euro 2000, când a câștigat cu 3-2, iar ultimul succes al insularilor a fost la Mondialele din '70.

Naționala României n-a mai jucat împotriva Angliei (locul 4 FIFA) de 21 de ani, atunci când, la Euro 2000, „tricolorii” au învins cu 3-2 în grupe și s-au calificat în „sferturi”, unde au pierdut cu Italia. Iar ultima înfrângere cu britanicii datează de la Mondialul din '70, când echipa condusă de Alfred Ramsey a câștigat cu 1-0.

În cele 11 partide directe all-time, România are 3 victorii, britanicii două, iar 6 întâlniri s-au încheiat la egalitate. Meciul din această seară va fi doar al 5-lea amical, la acest capitol englezii având o victorie, în 1939!, restul de 3 întâlniri încheindu-se la egalitate.

Ultimul „friendly” s-a consumat în octombrie 1994, la Londra, pe Wembley, unde a fost 1-1, prin golurile lui Ilie Dumitrescu și Robert Lee.