FOTBAL  »  NATIONALA  »  ARMENIA - ROMÂNIA 3-2

FOTO Armenia - România 3-2 » Thriller de coșmar la Erevan! „Tricolorii” pierd un meci crucial pentru calificare

Armenia a învins-o pe România, scor 3-2, în a 3-a etapă a preliminariilor Campionatului Mondial. +24   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 31 martie 2021 20:55 / Actualizat miercuri, 31 martie 2021 21:03

Prima repriză a fost una echilibrată, cu ocazii la ambele porți. Armenia a oferit o replică pe măsură „tricolorilor”, parcă surprinși de forța adversarilor.

Situația trupei lui Rădoi s-a înrăutățit în debutul reprizei secunde, când Spertsyan, ajutat și de devierea lui Toșca, a deschis scorul la Erevan. Din fericire, România și-a revenit rapid, iar Alex Cicâldău, și el beneficiarul unei devieri, a restabilit egalitatea.

+20 FOTO

10 minute mai târziu, tot pe axa Nicușor Bancu-Alex Cicâldău, România a preluat conducerea, mijlocașul Craiovei reușind să-l bată pe Yurchenko cu o lovitură de cap trimisă în diagonală.

Jocul s-a rupt pentru România din minutul 77, când Pușcaș a fost eliminat. Mai întâi, Haroyan, aflat într-un ofsaid nesemnalizat, a egalat pentru Armenia, apoi Barseghyan, dintr-un penalty comis de Crețu, a adus victoria armenilor în minutul 89.

Astfel, România rămâne pe locul 4, cu doar 3 puncte acumulate după primele 3 jocuri în campania pentru Mondial.

13 meciuriconsecutive cu gol primit au înregistrat „tricolorii” în Armenia

4.300 de spectatoriau asistat la meciul dintre Armenia și România, 30% din capacitatea stadionului „Vazgen Sargsian” fiind disponibilă

• min. 77: Pușcaș este eliminat direct pentru o intrare cu talpa în zona pieptului lui Calisir
  • min. 72: GOOOOOL ROMÂNIA! Cicâldău realizează „dubla” din centrarea aceluiași Bancu: lovitura de cap trimisă în diagonală din 7 metri de mijlocașul Craiovei nu a putut fi respinsă de goalkeeperul armean
  • ⇒ România a primit gol în ultimele 13 partide
  • min. 63: GOOOL ROMÂNIA! Bancu apelează la o centrare, mingea este deviată de un armean și ajunge norocos la Alex Cicâldău, care împinge mingea în plasă de lângă Yurchenko
  • min. 13: Șutul deviat de Toșca al lui Karapetyan e respins în ultimul moment de Niță. Ocazie mare pentru Armenia
  • ⇒ Chiricheş bifează al 62-lea meci sub tricolor, egalându-l pe Ilie Dumitrescu. De asemenea, Maxim se află la al 47-lea joc pentru România, cate a strâns şi marele Nicolae Dobrin
  • min. 10: Stanciu execută foarte bine o lovitură liberă de la 25 de metri, spre vinclu. Portarul armenilor respinge în corner
  • ⇒ „Tricolorii” au posesia, controlează meciul, însă fără a-și crea ocazii până acum
  • min. 6: Centrarea lui Stanciu se oprește în brațele lui Yurchenko
  • min. 1: A început partida

Armenia - România: echipele de start

Armenia: Yurchenko - Hambartsumyan, Calisir, Haroyan, Hovhannisyan - Barseghyan, Grigoryan, Muradyan, Bayramyan - Karapetyan, Briasco
Rezerve: Aivazov, Beglaryan - Voskanyan, Wbeymar, Babayan, Hakobyan, Spertsyan, Udo, Shaghoyan, Grigoryan, Adamyan, Bichakhchyan
Selecționer: Joaquin Caparros

România: Florin Niță - Mogoș, Chiricheș, Toșca, Bancu - Stanciu, Marin - Man, Cicâldău, Maxim - Pușcaș
Rezerve: Lazar, Radu - Ov. Popescu, Nedelcearu, Keșeru, I. Hagi, Burcă, Bicfalvi, Fl. Tănase, Mihăilă, Camora, Crețu
Selecționer: Mirel Rădoi

• Față de meciul cu Germania, Rădoi a efectuat 6 schimbări în primul „11”: Ovidiu Popescu, Camora, Fl. Tănase, Ianis Hagi, Mihăilă și Keșeru au fost înlocuiți cu Mogoș, Bancu, Cicâldău, Man, Maxim și Pușcaș.

Arbitru: Andris Treimanis
Asistenți: Haralds Gudermanis, Aleksejs Spasjonnikovs (toți din Letonia)
Stadion: „Vazgen Sargsian” (Erevan)

Nicușor Bancu are încredere totală în Mirel Rădoi: „Îmi place foarte mult”