FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21 - PORTUGALIA U21 0-2

VIDEO Săndoi își pune cenușă în cap după eșecul cu Portugalia U21: „Nu am fost inspirat”

Emil Săndoi, selecționer României U21, a tras concluzia după înfrângerea cu Portugalia U21, 0-2, meci amical disputat în Ghencea.

Articol de , , - Publicat vineri, 24 martie 2023 22:18 / Actualizat vineri, 24 martie 2023 23:12

Săndoi consideră că a luat o decizie care a schimbat soarta meciului, aceea de a schimba sistemul în prima repriză. După două minute, Portugalia a deschis scorul prin Sousa.

VIDEO. Emil Săndoi, conferință de presă după România U21 - Portugalia U21 0-2

„Este un rezultat pe care nu și-l dorea nimeni. Am început foarte temători, am respectat prea mult adversarul. Am avut așa o teamă nejustificată.

Adversarii au avut jucători care bifează multe minute la echipe bune. Ei pot schimba echipa la pauză, pot schimba multe sisteme.

Pentru cine a părăsit-o Ilie Dumitrescu pe Nela, mama primilor 2 copii: „Semăna cu Monica Bellucci. A cucerit-o cu un tablou de Grigorescu”
DIVORȚ

Și noi am pregătit mai multe sisteme. Nu am fost inspirat. Cu două minute înainte de a lua primul gol, am schimbat dintr-un sistem în altul. Asta s-a întâmplat și la prima acțiune a mea aici, cu Spania.

Jocul greșeală așteaptă. Și eu am fost neinspirat. A făcut o primă repriză modestă, parcă și-au pierdut încrederea și băieții.

În a doua repriză am mai avut momente bune, am încercat și am reușit să echilibrăm jocul. Mă îngrijorează această lipsă de încredere. Am pierdut foarte ușor mingea, nu am avut inspirație.

Am încercat să îi încurajez, avem un test important peste câteva zile. O să încercăm să remediem greșelile pe care le-am făcut”, a declarat Emil Săndoi la conferința de presă de la final.

Vom viziona meciul, vom analiza, vom încerca să remediem greșelile pe care le-am făcut. Voi face tot ce depinde de mine ca ei să își recapete încrederea în ei. Un meci oficial e diferit de un meci amical. Să vedem totuși pe unde suntem. Întâlnim și Germania, cele două sunt finalistele ultimului European de tineret.

Mi se pare că unii dintre jucători au avut o evoluție medie. Fiecare poate să joace mult mai bine, sunt convins. Mi-aș fi dorit să fie și cei de la echipa mare cu noi, poate arătam altfel.

- Emil Săndoi, după România U21 - Portugalia U21 0-2

Edi Iordănescu a răspuns cu subiect și predicat: „Atunci nu voi mai fi selecționerul României!”

Adversara României riscă excluderea din preliminariile EURO! Când ar urma să ia decizia UEFA

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”