FOTBAL  »  NATIONALA  »  AUSTRIA - ROMÂNIA

Episodul "Italia 2008" s-a repetat: România este egalată imediat după gol :(

Articol de GSP - Publicat miercuri, 01 aprilie 2009 00:00

Golul marcat de Cristi Tănase în minutul 23 al meciului cu Austria a încîntat galeria României prezentă pe stadionul din Klagenfurt, dar entuziasmul acesteia avea să piară imediat.

Hoffer a marcat la mai puţin de 60 de secunde după reuşita piteşteanului, egalînd situaţia la 1 în meciul Austria - România, din preliminariile pentru CM 2010.

România a mai trecut printr-o experienţă asemănătoare la Euro 2008, în etapa a 2-a a fazei grupelor, cu Italia. Atunci, Mutu a deschis scorul în minutul 55 după o pasă excelentă a lui Tamaş, dar Chiellini a egalat imediat, în minutul 56, după o lovitură de colţ executată de Del Piero.

Meciul acela s-a încheiat cu scorul de 1-1, după ce Mutu a ratat şi un penalty în finalul partidei.

Interesant este că şi astăzi, dar şi la Euro, faza golului românesc a plecat din bocancul lui Tamaş, care în ambele meciuri a trimis pase lungi către vîrful de lance al "tricolorilor". :O