FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

EXCLUSIV Lovitură pentru naționala României! Contra a aflat azi că nu va putea conta pe un jucător important

Articol de - Publicat duminica, 07 octombrie 2018 16:19

Chiar dacă a fost convocat de selecționerul Cosmin Contra pentru meciurile României din Liga Națiunilor cu Lituania (11 octombrie, 21:45, ProTV și liveTEXT pe GSP.RO) și Serbia (14 noiembrie, ProTV și liveTEXT pe GSP.RO), Constantin Budescu nu va fi apt de joc.

Mijlocașul de 29 de ani de la Al Shabab a fost examinat azi de medicii echipei naționale, care i-au pus un verdict dur. Budescu are o accidentare mai veche care s-a agravat, jucătorul având o problemă la ligamentul colateral extern al genunchiului drept, de genul celei avute de Ciprian Deac în startul acestui sezon.

Medicii i-au recomandat lui Budescu să facă tratament încă trei săptămâni pentru a evita o operație.

LISTA JUCĂTORILOR CONVOCAȚI DE CONTRA:

Portari: Ciprian Tătărușanu (FC Nantes, 53/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0)

Fundași: Romario Benzar (FCSB, 13/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 4/1), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 29/0), Alin Toșca (PAOK Salonic, 13/0), Gabriel Tamaș (Hapoel Haifa, 65/3), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa, 2/0), Nicușor Bancu (U Craiova 1948 Club Sportiv, 5/0)

Mijlocași: Răzvan Marin (Standard Liege, 12/1), Tudor Băluță (FC Viitorul, 1/0), Adrian Stoian (Crotone, 2/0), Paul Anton (Krylia Sovetov, 5/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 37/4), Dorin Rotariu (AZ Alkmaar, 7/1), Nicolae Stanciu (Sparta Praga, 24/9), Constantin Budescu (Al-Shabab, 12/5), Alexandru Maxim (Mainz, 30/2), Alexandru Mitriță (U Craiova 1948 Club Sportiv, 5/0), Florin Tănase (FCSB, 3/0)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogoreț, 25/6), George Țucudean (CFR Cluj, 6/2), Denis Drăguș (FC Viitorul, 1/0)

CLASAMENTUL GRUPEI:

Muntenegru 2 1 1 0 2-0 4
Serbia 2 1 1 0 3-2 4
ROMÂNIA 2 0 2 0 2-2 2
Lituania 2 0 0 2 0-3 0

PROGRAMUL URMĂTOARELOR MECIURI:

• 11 octombrie | Lituania – RomâniaMuntenegru – Serbia (ora 21:45)
• 14 octombrie | România – Serbia (Arena Națională, ora 16:00), Lituania – Muntenegru (ora 21:45)
• 17 noiembrie | Serbia – Muntenegru (ora 16:00), România – Lituania (ora 21:45) – stadion “Ilie Oană”, Ploiești
• 20 noiembrie | Serbia – LituaniaMuntenegru – România (ora 21:45)

În funcție de rezultatele obținute în Liga Națiunilor, România poate intra într-o urnă mai bună la tragerea la sorți pentru preliminariile EURO 2020. În plus, dacă nu se califică din preliminariile clasice la EURO 2020, “tricolorii” mai pot avea o șansă la play-off, dar trebuie mai întâi să termine măcar pe locul 2 în Liga Națiunilor, dintr-o grupă cu Serbia, Muntenegru și Lituania. Citește AICI ghidul complet al Ligii Națiunilor!

Citește și:
Asta chiar ar fi fost bomba anului » Antrenorul echipei din play-off, la un pas să semneze cu FCSB: „A fost la mine acasă!”
Superliga
Asta chiar ar fi fost bomba anului » Antrenorul echipei din play-off, la un pas să semneze cu FCSB: „A fost la mine acasă!”
ȘOCUL serii în fotbalul european: Pep Guardiola pleacă de la Manchester City
Campionate
ȘOCUL serii în fotbalul european: Pep Guardiola pleacă de la Manchester City
Cum arată barajele pentru menținerea și promovarea în Superliga
Superliga
Cum arată barajele pentru menținerea și promovarea în Superliga
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Altele
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Schimbare importantă pregătită în facturile de telefonie din România
Profit.ro
Schimbare importantă pregătită în facturile de telefonie din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (4)
2766811803358723
Neculai Roberto  •  19 Noiembrie 2019, 22:15

grea lovitura?pai la ce va asteptati cu echipa si antrnorul de ***....aduceti jucatori adevarati nu copii si pilele de la fostii fotbalisti....

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

faliment_fc_fcsb
faliment_fc_fcsb  •  07 Octombrie 2018, 17:34

Mare jucator și ăsta pe la Al Shabab. Penibil!

dinamo_fan
dinamo_fan  •  07 Octombrie 2018, 17:03

Aveam si noi unul care facea un dribling...si ala s-a accidentat...

Vezi toate comentariile (4)
Comentează