FOTBAL  »  NATIONALA  »  AMICAL UNDER 19: ROMÂNIA-CIPRU 3-2

Final halucinant la amicalul România-Cipru, cu trei goluri în două minute!

Articol de GSP - Publicat luni, 20 septembrie 2010 00:00

Naţionala de juniori Under 19 a jucat azi un meci amical cu selecţionata similară a Ciprului, pe stadionul din comuna Berceni, impunîndu-se cu  3-2, prin tripla atacantului Adrian Mărkuş (foto), de la FC Bihor.

Juniorii se pregătesc pentru turneul final al Campionatului European din 2011, care va avea loc în perioada 20 iulie-1 august, la Bucureşti.

Antrenorul Lucian Burchel a folosit următorii jucători:

Greab - Serediuc, Dăruială, Avrămia, Murgoci - Enghin Amet (I. Şerban 78), Walleth (M. Popa 64) - Florean (Grosu 75), N. Stanciu, I. Năstăsie - cpt. (Herghelegiu 61) - Moroşan (Mărkuş 46).

La pauză, Cipru a condus cu 1-0, graţie golului marcat în minutul 6 de Andreas Hadjigeorgios.

"Tricolorii" au egalat în minutul 50, prin Adrian Mărkuş, şi s-au impus într-un final halucinant. Acelaşi Mărkuş  a dus selecţionata României în avantaj, 2-1, marcînd în minutul 88. Ciprioţii au egalat la faza imediat următoare, 2-2, prin Constantinou (88), dar Mărkuş a realizat hat-trick-ul (89) şi astfel trupa lui Lucian Burchel a obţinut o victorie chinuită.

În finalul primei părţi, arbitrul Dragoş Istrate a eliminat un jucător de la oaspeţi, dar aceştia au primit acceptul să-l înlocuiască pe jucător.

La partidă a asistat şi ambasadorului Ciprului la Bucureşti, Spyros Attas.

Revanşa, miercuri, de la ora 11:00, la Mogoşoaia, pe terenul II.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”