FOTBAL  »  NATIONALA  »  GERMANIA - ROMÂNIA 2-1

Marcel Răducanu, mândru de prestația „tricolorilor”: „Ianis a intrat în atenția echipelor din Germania”

Germania a învins România, scor 2-1, în grupa J a preliminariilor Campionatului Mondial. „Tricolorii” au condus 50 de minute la Hamburg. Marcel Răducanu, fostul mare jucător al Stelei și al Borussiei Dortmund, a lăudat prestația elevilor lui Mirel Rădoi. +44   FOTO

Articol de GSP - Publicat vineri, 08 octombrie 2021 23:47 / Actualizat sambata, 09 octombrie 2021 00:06

„Acțiunea lui Ianis a fost superbă, dar apoi am început să pierdem mingi la mijlocul terenului. În repriza secundă ne-au lăsat puțin puterile, au venit mereu peste noi. Eu zic că e un rezultat bun.

Eram sigur că ai noștri vor juca așa. Au vrut să arate că merită și ei să joace în Bundesliga! la asta m-am acceptat, asta am vrut să văd. S-au zbătut, au alergat, săracii. Bravo lor! Da, echipa României m-a făcut astăzi mândru. Era superb pentru mine dacă făceam 1-1.

Ianis, prin acțiunea reușit, s-a făcut plăcut pentru echipele din Germania. A dovedit că are clasă!”, a spus Marcel Răducanu, la „Digi Sport Special”.

Ianis Hagi, acțiunea serii în fotbalul european

Ianis Hagi (22 de ani) a deschis scorul în minutul al meciului Germania - România. Reușita „tricolorului” a fost senzațională și a făcut rapid înconjurul internetului.

Golul lui Ianis în poarta Germaniei a făcut înconjurul planetei: „Un nou Hagi scrie istorie! Așa tată, așa fiu”
Germania - România

Laudele au curs la adresa lui Ianis. Publicații importante din Europa l-au comparat cu Gică Hagi: „Gheorghe Hagi - Ianis Hagi. O familie care marchează goluri de talie mondială. Așa tată, așa fiu”.

Și lie Dumitrescu a fost impresionat: „Extraordinară, de mare jucător! A reușit să marcheze dintre 3 fundași adverși”.

Statisticile meciului, via sofascore.ro

VIDEO Suporterii români la Hamburg

CE GOL! Ianis Hagi a stricat recordul Germaniei, după ce a umilit un fundaș de la Chelsea. Gestul făcut imediat după reușită

Calcule și scenarii în grupa României, după Islanda - Armenia și Liechtenstein - Macedonia de Nord