FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - KOSOVO

Gică Popescu, „la cald” după România - Kosovo 2-0: „Eram convins de un lucru!”

România a învins Kosovo, scor 2-0, și păstrează poziția secundă în grupa I preliminară pentru EURO 2024. Gică Popescu, fostul căpitan al primei reprezentative, a fost mulțumit de evoluția partidei. +36   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 13 septembrie 2023 00:43 / Actualizat miercuri, 13 septembrie 2023 00:54

• România e pe loc calificabil, doi, cu un punct deasupra Israelului și la două lungimi distanță de liderul Elveția.
  • România mai are de jucat cu Belarus (deplasare), Andorra (acasă), Israel (deplasare), Elveția (acasă)
  • Israel mai are de jucat cu Elveția (acasă), Kosovo (deplasare), România (acasă), Andorra (deplasare).

Gică Popescu e de părere că doar punctele au contat în duelul contra naționalei din Kosovo.

Israel a dat lovitura în prelungiri cu Belarus, în timp ce Elveția a rezolvat meciul cu Andorra în repriza a doua. Clasamentul în grupa României
PRELIMINARII

Gică Popescu, după România - Kosovo 2-0

„A fost un meci greu, cum ne și așteptam, cu o echipă robustă, așezată bine în teren. S-a făcut un declic cu eliminarea lui Muriqi, o decizie meritată. Screciu chiar a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Astfel de meciuri decisive nu se joacă, se câștigă. Asta a făcut România astăzi. N-a jucat un meci extraordinar, dar punctele contează. Până în minutul 80, tremuram cu toții. Eu eram convins că nu putem rata victoria. Eram tot timpul în preajma careului lor. Kosovo pierduse orice fel de așezare în teren, noi îi aveam pe Alibec și Moruțan sus.

Eu zic să fim foarte atenți și precauți. Nu am obținut calificarea, doar șanse de a ne bate pentru ea. Distanța dintre noi și Israel este una fragilă”, a spus Gică Popescu la Antena Sport.

VIDEO. Imagini inedite: Nicolae Stanciu a negociat cu ultrașii în momentul întreruperii meciului România - Kosovo

Programul României în preliminariile EURO 2024:

• 25 martie 2023: Belarus – Elveția 0-5 . Andorra – ROMÂNIA 0-2, Israel – Kosovo 1-1
  • 28 martie 2023: ROMÂNIA – Belarus 2-1, Kosovo – Andorra 1-1, Elveția – Israel 3-0
  • 16 iunie 2023: Kosovo – ROMÂNIA 0-0, Belarus – Israel 1-2, Andorra – Elveția 1-2
  • 19 iunie 2023: Elveția – ROMÂNIA 2-2, Belarus – Kosovo 2-1, Israel – Andorra 2-1
  • 9 septembrie 2023: Andorra – Belarus 0-0, ROMÂNIA – Israel 1-1, Kosovo – Elveția 2-2
  • 12 septembrie 2023: ROMÂNIA – Kosovo, Israel – Belarus, Elveția – Andorra (21:45)
  • 12 octombrie 2023: Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveția (21:45)
  • 15 octombrie 2023: Elveția – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (21:45)
  • 18 noiembrie 2023: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveția – Kosovo (21:45)
  • 21 noiembrie 2023: ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)

Primele două clasate se califică direct la turneul final din Germania. Alte trei locuri sunt stabilite prin intermediul play-off-ului din Liga Națiunilor.

România U19 și-a luat revanșa cu Israel » Vedeta lui Hagi și atacantul Rapidului, printre marcatori

Emoții în tabăra kosovarilor » Portarul trecut pe la Manchester City nu a participat la antrenamentul oficial și este incert pentru meciul cu România

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”
Decizia luată de Florin Pîrvu, în urma decesului soției
Supercupa FCSB - Corvinul Hunedoara nu se mai joacă pe 6 iulie » Mihai Stoica a făcut anunțul: „E un avantaj”
Cupa Romaniei

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring