FOTBAL  »  NATIONALA  »  ISRAEL - ROMÂNIA 2-2

FINAL FRANJURI în repriza a doua! După 45 de minute ideale, România a clacat în Israel ca o echipă mică

Articol de GSP - Publicat marti, 29 martie 2022 22:43 / Actualizat marti, 29 martie 2022 23:26

România a remizat în Israel, scor 2-2, în a doua partida amicală cu Edward Iordănescu la timonă, după 0-1 cu Grecia.

Israel - România, comentat de Ovidiu Ioanițoaia, Remus Răureanu și Eduard Apostol
Israel - România

Având în față un adversar mai modest decât Grecia, „tricolorii” au făcut doar o repriză bună. Bateria de moral, mai degrabă descărcată înaintea celor 4 meciuri oficiale din Liga Națiunilor, programate în luna iunie.

Israel - România 2-2. Cea mai bună primă repriză în deplasare din 2019!

O primă repriză aproape perfectă pentru „tricolori”, cu Dennis Man MVP. Deși nu strălucește la Parma, fosta extremă de la FCSB s-a simțit excelent la Netanya cu „10” pe spate.

Mai întâi, Man l-a servit perfect în careu pe Cicâldău. Mijlocașul lui Galatasaray a marcat, nu înainte de a-l ridiculiza pe David (10).

2-0 cu Turciaa fost ultimul meci în care purtătorul tricoului cu numărul 10 a contribuit la două goluri marcate de România (09.11.2017)

Apoi, Dennis Man a trecut și la finalizare. Recuperare Chiricheș la jumătatea terenului, assist pentru Man, șut printre picioarele portarului Marciano (23).

10.06.2019a fost ultima dată când „tricolorii” au intrat cu două goluri avantaj la pauză în deplasare, Malta - România 0-4 (0-3)

Israel - România 2-2. Am picat în partea a doua!

La pauză, Israel a efectuat 4 schimbări și a revenit transformată radical de la cabine. „Tricolorii” au știut să sufere o perioadă, iar Niță ne-a salvat când a fost cazul.

Goalkeeperul Spartei Praga n-a mai avut ce face în minutul 57, când Dabbur a reluat după un corner de lângă Andrei Ivan și l-a învins cu o lovitură de cap trimisă cu putere din careul mic.

Până la urmă, România a clacat. Același Dabbur a primit în careu, a făcut ce a vrut de lângă Adi Rus și a adus egalarea gazdelor (85).

Ultima dată când România a condus cu 2-0 la pauză și n-a câștigat? 2-2 cu Norvegia pe 20 august 1986!

6.970 de faniau asistat la meciul din Israel

FINAL. Israel - România 2-2

• Au marcat: Dabbur 56, 85 / Cicâldău 10, Man 23
  • Click AICI pentru live + statistici
  • Față de partida cu Grecia (0-1), Edi Iordănescu a păstrat numai 3 titulari: Florin Niță, Vlad Chiricheș și Alex Cicâldău.
Stranierul de 23 de ani care NU mai vrea să audă de națională: „M-au făcut să mă simt inexistent”
STRANIERI
  • FINAL DE MECI.
  • min. 85: GOL Israel! Dabbur încheie un triunghi de pase al Israelului, îl ridiculizează pe Adi Rus și egalează.
  • min. 80: Încă două schimbări în echipa României: intră Adi Rus și Tavi Popescu, ies Marius Marin și Darius Olaru.
  • min. 78: Din fața careului mic, Bancu ia la țintă un adversar!
  • min. 73: Safuri îl înlocuiește pe Kanichowsky.
  • min. 71: Israel domină jocul, România e periculoasă pe contraatac. Alibec combină cu Mihăilă, extrema Parmei nu cadrează din careu.
  • min. 65: Haziza îl înlocuiește pe Din David.
  • min. 64: Niță reține execuția lui Abaid.
  • min. 58: 3 schimbări efectuate de Edi Iordănescu: au ieșit Ivan, Cicâldău și Toșca, au intrat Alibec, Bordeianu și Bancu.
  • min. 56: GOL Israel! La un corner, Dabbur e scăpat la colțul scurt de Ivan. Golgeterul gazdelor reduce din ecart.
  • min. 49: Niță ne salvează iar, la șutul expediat de Solomon. Portarul nostru a văzut târziu mingea, fiind mascat.
  • min. 48: Ocazie Românie. Reluarea lui Cristi Manea e respinsă în corner de Marciano.
  • min. 46: 4 schimbări făcute la pauză de Israel. Iese Kandil, intră Abaid, Abu Fani - Peretz, Natcho - Glazer, Baribo - Solomon.
  • min. 46: Start în repriza secundă. Chiricheș, integralist și cu Grecia, e înlocuit cu Nedelcearu.

• Pauză la Netanya, avantaj liniștitor pentru naționala lui Iordănescu.
  • min. 42: Niță e din nou atent și respinge în corner finalizarea lui Dabbur.
  • min. 23: GOOL România! Chiricheș recuperează excelent la mijlocul terenului, îi pasează lui Dennis Man, care nu-l iartă pe Marciano dintr-o situație de 1 contra 1.
  • min. 18: Șansă ratată de Israel: din 10 de metri, Dabbur șutează în blocajul lui Burcă, stoperul CFR-ului deviază în corner.
  • min. 16: Mihăilă ia o acțiune pe cont propriu, avansează 40 de metri, însă finalizează modest, pe lângă. La faza imediat următoare, Niță reține execuția lui David.
  • min. 10: GOOL România! Dennis Man reușește o centrare perfectă pentru Alex Cicâldău. Mijlocașul lui Galatasaray îl ridiculizează pe David și deschide scorul!
  • min. 3: Ocazie România. Mihăilă trece de Natcho și Dgani, dar nu găsește colțul lung!
  • min. 1: A început partida.

Israel - România. Echipele de start

Israel: Marciano - Kandil, Dgani, Goldberg, Davidzada - Kanichowsky, Natcho, Abu Fani - David, Dabbur, Baribo
Rezerve: Nitzan, Glazer - Avraham, Glazer, Baltaxa, Safuri, Peretz, Haziza, Solomon, Menachem, Cohen, Abu Abaid
Antrenor: Gadi Brumer

România: Fl. Niță - Manea, Chiricheș, Burcă, Toșca - Cicâldău, M. Marin, Olaru - Man, Ivan, Mihăilă
Rezerve: Aioani, Moldovan - Rațiu, Nedelcearu, Alibec, Pușcaș, Bancu, Ad. Rus, Drăgușin, Oct. Popescu, Petrila, Bordeianu
Antrenor: Edward Iordănescu

Stadion: Diamond Stadium (Netanya) - 13.610 locuri