FOTBAL  »  NATIONALA  »  SLOVENIA

VIDEO Jucătorul dorit de Mircea Lucescu la naționala României, gol spectaculos în ultima etapă din acest an

Articol de - Publicat luni, 09 decembrie 2024 09:58 / Actualizat luni, 09 decembrie 2024 10:24

Raul Florucz (23 de ani), jucătorul dorit de Mircea Lucescu (79 de ani) la naționala României, a încheiat anul în campionatul Sloveniei cu un gol de generic. Atacantul a pornit o cursă din propria jumătate și a rezistat atacurilor a doi adversari, apoi a pătruns în careu și a finalizat acțiunea cu un șut plasat la colțul lung, în remiza celor de la Olimpija Ljubljana, în deplasare cu Bravo, scor 1-1, din etapa #19 din campionatul Sloveniei.

În luna decembrie, Olimpija Ljubljana va mai juca doar în Conference League, unde vor întâlni Cercle Brugge (Belgia) și Jagiellonia (Polonia). Echipa lui Raul Florucz este pe locul 7 în grupa unică a competiției, cu 9 puncte obținute în primele 4 etape.

Adrian Mititelu vrea să dea lovitura: „Îl dorește și FCSB. Cer 4 milioane de euro”
„2 LA 1”
Adrian Mititelu vrea să dea lovitura: „Îl dorește și FCSB. Cer 4 milioane de euro”

Raul Florucz a reușit un gol fabulos în ultima etapă din Slovenia

Raul Florucz a deschis scorul în minutul 11 al meciului dintre Olimpija Ljubljana și Bravo, încheiat cu scorul de 1-1.

Atacantul austriac cu origini române a plecat într-o cursă fantastică din propria jumătate și a rezistat atacurilor a doi adversari, după care a marcat din interiorul careului cu un șut la colțul lung.

În acest sezon, Florucz a reușit 7 goluri și 4 pase decisive în 14 meciuri în campionat. De asemenea, Florucz a mai marcat 2 goluri într-un meci din Cupa Sloveniei, iar în Conference League atacantul a înscris de 3 ori și a oferit 2 pase decisive în 8 meciuri.

Raul Florucz vrea să joace pentru naționala României: „Este o mare dorință a mea”

„Mi-e dragă România, aș juca pentru România, este o mare dorință a mea”, a declarat într-un interviu acordat pentru Gazeta Sporturilor în urmă cu 2 ani tânărul născut la Linz, din părinți români get-beget, din Arad. Fotbalistul care are și prezențe în naționala Under 19 a Austriei este unul dintre pariurile legendarului Mircea Lucescu în tentativa de a readuce România la Mondiale după o pauză de 28 de ani.

Citește și:
A coborât pe gazon și a sărbătorit titlul alături de Baiaram
Superliga
A coborât pe gazon și a sărbătorit titlul alături de Baiaram
Petrecerea Craiovei s-a mutat pe malul lacului! Mihai Rotaru, scandări cot la cot cu jucătorii
Superliga
Petrecerea Craiovei s-a mutat pe malul lacului! Mihai Rotaru, scandări cot la cot cu jucătorii
David Matei, interviu alături de părinți: „Îi iubesc, sunt tot ce am!” + „Poate îmi va face o surpriză domnul Hagi”
Superliga
David Matei, interviu alături de părinți: „Îi iubesc, sunt tot ce am!” + „Poate îmi va face o surpriză domnul Hagi”
Cine e personajul misterios de lângă Gică Hagi și Gino Iorgulescu » Fost conducător în Divizia A, acum de nerecunoscut
Superliga
Cine e personajul misterios de lângă Gică Hagi și Gino Iorgulescu » Fost conducător în Divizia A, acum de nerecunoscut
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Profit.ro
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează