FOTBAL  »  NATIONALA  »  OLANDA U21 - UNGARIA U21

Olanda U21 a făcut scorul turneului cu Ungaria U21 și scoate naționala lui Mutu din competiție

Olanda U21 și Ungaria U21 se întâlnesc astăzi, de la ora 19:00, în ultimul meci al grupei A de la Euro 2021. Naționala lui Adrian Mutu (42 de ani) este interesată direct de rezultatul acestei partide.

Articol de GSP - Publicat marti, 30 martie 2021 20:03 / Actualizat marti, 30 martie 2021 20:55

Olanda U21 a învins-o clar pe Ungaria U21, scor 6-1, și a câștigat grupa A de la Euro 2021. Germania U21 a încheiat pe 2, iar naționala lui Adrian Mutu a ratat calificarea în „sferturile” competiției.

Olanda U21, scorul turneului cu Ungaria U21

Maghiarii au rezistat până în finalul primei reprize, când Dani de Wit, mijlocașul lui Alkmaar, a deblocat tabela. Imediat după pauză, Myron Boadu, atacant tot la Alkmaar, cu 12 goluri în actuala ediție de Eredivisie, a dublat diferența, dintr-un penalty. Scorul a început să capete proporții în minutul 58, când Cody Gakpo (PSV) a fructificat o pasă venită de la același Boadu.

Reușita din penalty a Ungariei, venită din piciorul lui Bolla, în minutul 65, i-a enervat și mai tare pe olandezi. Gakpo a făcut „dubla” în minutul 70, vedeta Botman, titular la Lille, și Brobbey au marcat și ei în ultimele 3 minute ale timpului regulamentar.

Olanda U21 câștigă grupa A de la Euro 2021 și elimină România din competiție. Așteaptă acum să își afle adversara din „sferturi”, ocupanta locului secund în grupa C, din care fac parte Franța, Rusia și Islanda.

Olanda U21 - Ungaria U21 6-1

• Au marcat: De Wit 42, Boadu 47 (Pen.), Gakpo 58 70/ Bolla (Pen.) 65, Botman 87, Brobbey 89
  • La rezultatele înregistrate în acest moment, clasamentul arată așa: 1. Germania, 2. Olanda, 3. România, 4 Ungaria.

Olanda U21 - Ungaria U21, echipe de start:

Olanda U21: Scherpen - Teze, Schuurs, Botman, Bakker - Harrout, De Wit, Kadloglu - Kluivert, Boado, Gakpo
Selecționer: Erwin Van De Looi

Ungaria U21: Bese, Varju, Mocsi, Hustzi - Hinora, Kata - Stribek, Mezel, Bukta - Barany Selecționer: Zoltan Gera

VIDEO. Daniel Pancu după victoria României U21 cu Ungaria: „Mutu are nevoie si de o echipa de club pentru a crește ca antreno

VIDEO Dezbaterea zilei, 30 martie » Rezultatele naționalei U21 sunt clădite pe regula impusă de FRF?

Selecționerul Germaniei U21 dezvăluie: „Mi-a zis: «Dacă faceți 2-2 cu românii, vin și «te ucid!»”