FOTBAL  »  NATIONALA  »  AMICALE

FOTO Portugalia și Spania, amical de lux la Lisabona! Austria, victorie înaintea înfruntării cu România

Calendarul FIFA și UEFA le-a permis echipelor naționale să organizeze meciuri amicale tari. Cel mai așteptat, duelul iberic dintre Portugalia și Spania, s-a încheiat 0-0. +9   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 07 octombrie 2020 23:27 / Actualizat miercuri, 07 octombrie 2020 23:54

Cu amintirea ultimului duel direct încă vie, senzaționalul 3-3 din grupele Mondialului precedent, duelul Portugalia - Spania promitea multe. Mai ales că selecționerul Santos l-a trimis din primul minut pe starul Cristiano Ronaldo. Acesta marcase în ultimele 7 meciuri pentru echipa națională.

Partida de la Lisabona a avut un ritm bun, cu spaniolii la conducerea ostilităților, dar golul nu a venit. Cele două naționale se pregătesc acum pentru meciurile din Liga Națiunilor.

+5 FOTO

Austria, victorie înaintea partidei cu România

Austria, adversara României din Liga Națiunilor, a învins Grecia într-un meci disputat la Klagenfurt, scor 2-1. Oaspeții deschiseseră scorul în minutul 63, prin Fortounis. Austriecii au revenit pe final prin Grbic, minutul 77, și Baumgartner, minutul 80.

Miercuri, 14 octombrie, vor veni în România, pentru returul din Nations League.

Italia a făcut scorul zilei cu Moldova

Moldova s-a deplasat pe Stadio Artemio Franchi pentru un meci de gală. Italienii, fără înfrângere din septembrie 2018, au continuat forma excelentă și s-au impus cu 6-0. În evidență au ieșit Francesco Caputo (33 de ani), colegul lui Chiricheș de la Sassuolo, marcator la debut, și „faraonul” Stephan El Shaarawy, autor al unei duble.