FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - BELARUS

FOTO Explozie de bucurie! Gesturile lui Andrei Burcă, după ce a reușit primul gol la echipa națională

Andrei Burcă +17   FOTO
Andrei Burcă

Articol de - Publicat marti, 28 martie 2023 22:07 / Actualizat marti, 28 martie 2023 22:37

Andrei Burcă a majorat avantajul „tricolorilor” în confruntarea cu Belarus din preliminariile EURO 2024, apoi s-a dezlănțuit. A celebrat golul de 2-0 cu multă exuberanță, o descătușare după o perioadă complicată pentru el, în care a fost criticat inclusiv de Dan Petrescu, antrenorul său de la CFR Cluj.

Ce apetit ofensiv a avut naționala în primele 20 de minute ale duelului cu bielorușii! La doar două minute după execuția splendidă a lui Nicolae Stanciu, care a înscris din lovitură liberă, băieții lui Edi Iordănescu au mai punctat o dată.

La finalizare a apărut un nume surprinzător, Andrei Burcă. Stoperul a „înțepat” ca un veritabil atacant mingea centrată de Răzvan Marin și a adus liniștea în tabăra „tricoloră”.

Primul său gol în tricoul primei reprezentative i-a provocat o bucurie de nedescris lui Burcă. Acesta a sprintat mai bine de 60 de metri către propria poartă, locul unde a ales să-și celebreze reușita.

Fundașul a dialogat de la distanță cu un apropiat aflat în tribună, apoi a sărutat cu mult patos emblema echipei naționale, până să fie prins în „piramida de bucurie” declanșată de coechipieri.

+13 FOTO
România - Belarus 2-1 » „Tricolorii” au bifat baremul pe martie! Victorie cu emoții pe Arena Națională
românia - belarus 2-1

Burcă fusese criticat de Dan Petrescu

După ultimul meci jucat la echipa de club, spectaculosul 2-2 cu Rapid, Andrei Burcă se numărase printre fotbaliștii luați la țintă de Dan Petrescu

„Nici nu mai vreau pauză, se duc la națională vedetele noastre și uită să mai joace. Ne merităm soarta. Fiecare se gândește la ce trebuie să facă el, nimeni nu se gândește la meciul de azi. Băieții au fost cu capul în nori azi, inclusiv cei patru fundași. Trebuie să-și asume! Să-și mai asume și ei, să mai spună și ei că au fost slabi. Nu merită la nicio națională după modul în care au jucat”.

Christoph Daum, pe stadion la România - Belarus: „Cred că ne calificăm la EURO! Vreau să-mi întâmpin prietenii români în Germania”
ROMÂNIA
Delegația României, apariție ireproșabilă înaintea meciului cu Belarus » Cine a fost cel mai grăbit „tricolor”