FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - SLOVENIA 1-2

VIDEO Moruțan, mesaj direct pentru Edi Iordănescu: „Vreau titular la Euro!”

România - Slovenia 1-2 | Olimpiu Moruțan (23 de ani, mijlocaș ofensiv) susține că vrea să se impună la națională și își dorește mai mult și la nivel de club

Articol de , - Publicat joi, 17 noiembrie 2022 20:40 / Actualizat joi, 17 noiembrie 2022 21:22

România - Slovenia 1-2 | Olimpiu Moruțan (23 de ani, mijlocaș ofensiv) susține că vrea să se impună la națională și își dorește mai mult și la nivel de club. În prezent, fostul jucător de la FCSB evoluează în Serie B, la Pisa, unde e împrumutat de Galatasaray.

„Îmi pare rău că nu am reușit să câștigăm. Meritam să câștigăm, dar trebuie să ținem capul sus. Am făcut un meci foarte bun. Am avut multe ocazii și sperăm să câștigăm următorul meci, cu Moldova.

Nu vreau să fac analiza dintre reprize. Trebuia să muncim mai mult. Vreau să mă impun la echipa națională și să joc la Euro 2024. Depinde de mine. Trebuie să joc la echipa de club și apoi să mă impun la națională.

A lucrat și cu Becali, și cu Mititelu, iar acum spune cum poate să supraviețuiască un fotbalist unor astfel de patroni: „La asta se uită ei”
GALA GSP 2022

De ce să nu putem juca din primul minut cum am făcut-o în repriza a doua? Cred că doar motivația ne lipsește. Cu multă muncă sper să obțin din nou un transfer mare. Vreau să arăt de la meci la meci că sunt mai bun, nu vreau să mai fiu acel băiat care nu are continuitate”, a declarat Moruțan.

Denis Drăguș, după România - Slovenia 1-2: „La pauză, Edi ne-a zis să avem încredere”

Denis Drăguș a reușit un gol superb în minutul 64, șut la vinclu, și a tras concluziile la finalul partidei.

„Cred că în prima repriză n-am avut destul de mult curaj, asta ne-a lipsit. În a doua parte s-a văzut că am avut încredere, i-am dominat clar și puteam să câștigăm meciul. La pauză, Edi ne-a zis să avem încredere.

S-a văzut că putem sa facem lucruri bune când jucăm cu personalitate. Orice reușită la națională înseamnă mult. Mă bucur că am reușit să dau primul gol și sper ca pe viitor să luăm puncte și să câștigăm meciuri. Sperăm să jucăm tot mai bine, să fim pregătiți la startul campaniei de Euro”, a spus Drăguș, la Pro Arena.