FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U17 - CEHIA U17

Nu și-au revenit » „Tricolorii” U17 au pierdut și „revanșa” cu Cehia

Reprezentativa U17 a României a pierdut și cel de-al doilea meci amical disputat împotriva Cehiei / foto: frf.ro

Articol de - Publicat joi, 10 august 2023 14:01 / Actualizat joi, 10 august 2023 14:42

Reprezentativa U17 a României a pierdut și cel de-al doilea meci amical disputat împotriva Cehiei. După eșecul dramatic de marți, 2-3, „tricolorii” au pierdut și „revanșa” de joi, scor 1-3.

Selecționata lui Nicolae Roșca nu și-a revenit după prăbușirea inexplicabilă din urmă cu două zile, când România a fost învinsă deși conducea cu 2-0 în minutul 85. Puștii de la U17 au pierdut și mai clar cel de-al doilea test de verificare de la Teplice.

Cu fotbaliști de la Slavia și Sparta Praga printre titulari, cehii au fost în permanență la cârma partidei. Kolarik a deschis scorul în minutul 26, Moudry majorând avantajul gazdelor în minutul 64, din penalty.

România a sperat un sfert de oră, după ce Alex Stoian, mijlocașul Farului, a redus din diferență în minutul 75. A fost în zadar, fiindcă Matyas Nechvatal a înscris în poarta „tricolorilor” în minutul 90 și a stabilit scorul final.

Lotul României U17 pentru acțiunea din Cehia

• Portari: Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923), Alex Maxim (FCSB);
  • Fundași: Florin Gașpar (Universitatea Craiova), Rareș Munteanu (Farul), Ștefan Ioniță (Dinamo), David Dumitra (Farul), Fabian Vitan (Universitatea Cluj), Matei Manolache (FCSB), Ricardo Pădurariu (FCSB), Narcis Ilaș (FC Botoșani);
  • Mijlocași: Paul Crișan (Universitatea Cluj), Matyas Laszlo (FCSB), Robert Petculescu (Universitatea Craiova), Diego Burlacu (FC Bacău), Yanis Pîrvu (FC Argeș), Alex Stoian (Farul), Cosmin Stana (Universitatea Craiova), David Popa (FCSB), Mihai Toma (FCSB);
  • Atacanți: Iustin Doicaru (Farul), Kevin Taran (AAS Sarcelles / Franța).

VIDEO Ce plănuiește Pancu să schimbe la selecționata U21: „Atitudine, agresivitate pozitivă, altruism, disciplină”

Francezii îl desființează pe Istvan Kovacs, grecii îl laudă » Controversă pe marginea deciziilor luate aseară de român în Liga Campionilor

Primul român din campionatul Danemarcei îi dă un pont FCSB-ului: „Asta e cheia calificării”