FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U17 - DANEMARCA U17 0-3

FOTO România U17 a clacat în ultimele minute cu Danemarca U17 » Înfrângere categorică la primul meci din drumul spre Euro 2023

Articol de , - Publicat miercuri, 26 octombrie 2022 19:39 / Actualizat miercuri, 26 octombrie 2022 20:39

România U17 a fost învinsă de Danemarca U17, scor 0-3, în prima rundă a grupei 6 de calificare pentru Turul de Elită. Ținta finală este Campionatul European de anul viitor, găzduit în Ungaria.

Selecționata antrenată de Ion Marin face parte din grupa 6 preliminară, alături de reprezentativele similare din Danemarca, Belgia și Estonia. Primele două clasate merg la Turul de Elită. Acolo ajunge și cel mai bine clasată echipă de pe locul 3. Debutul „tricolorilor mici” a fost unul teribil.

România U17, eșec usturător în fața danezilor

Prima repriză a meciului de la Buftea a fost dominată de Danemarca U17, o mulțime de șuturi parate de portarul Ungureanu. Nordicii, cu un plus evident din punct de vedere fizic, s-au dezlănțuit în ultimul sfert de oră.

Tobias Lund-Jensen, atacantul celor de la Club Brugge, a deschis scorul în minutul 78, profitând de haosul din defensiva „tricoloră”. Reușita a destabilizat complet defensiva lui Ion Marin.

Amin Chiakha a dublat avantajul în minutul 81, cu un lat din interiorul careului. Rezultatul final a fost stabilit în al treilea minut al prelungirilor, când Mikkelsen a punctat cu un șut deviat.

Din tabăra „tricoloră” s-a evidențiat Enes Sali, mijlocașul Farului. Și-a năucit adversarii cu driblinguri, dar nu s-a lipit la gol.

Pentru România U17 urmează un nou meci de foc, sâmbătă, împotriva naționalei din Belgia.

FINAL » România U17 - Danemarca U17 0-3

• Au marcat: Jensen 78, Chiakha 81, Mikkelsen 90+3

România U17: Ungureanu - E. Chihaia, Fălcușan, R. Fătu, Chinteș - I. Cercel, Tarbă, Lăpădătescu - Păcuraru, Vermeșan, Sali
Rezerve: R. Munteanu - A. Cocoș, Codreanu, Florea, T. Nistor, Oargă, Racu, Techereș, A. Ureache
Selecționer: Ion Marin

Danemarca U17: L. Martin - Hogsberg, Olsson, Kristensen, Birch - J. Nielsen, Sandberg, L. Nielsen - Noshe, Chiakha, Lund-Jensen
Rezerve: Markdal - Albaek, Bjerge, Blicher, Bodker, A. Jense, C. Jorgensen, Mikkelsen, Pedersen

Lotul convocat de selecționerul Ion Marin:

Portari: Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923), Rafael Munteanu (Farul Constanța), Mate Simon (AFK Csikszereda)*

Fundași: Alin Chinteș, Darius Fălcușan, Alin Techereș (toți Universitatea Cluj), Eduard Chihaia (Farul Constanța), Rareș Fătu (Parma / Italia), Tommaso Nistor (S.P.A.L / Italia), Andrei Racu (Atalanta / Italia)

Mijlocași: Robert Lăpădătescu (Universitatea Craiova), David Păcuraru, Ionuț Cercel, Enes Sali, Marius Codreanu (toți Farul Constanța), Alexandru Ureche (AFK Csikszereda), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania), Răzvan Florea (CSA Steaua)

Atacanți: Alin Cocoș (Farul Constanța), Vlad Oarga (Viitorul Cluj), Ioan Vermeșan (Ripensia Timișoara)

A venit răspunsul lui Gâlcă, după ce Gigi Becali a încercat să-l facă de râs: „Frustrat! Mi-a și zis niște chestii, chiar a ridicat tonul”