FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U18

România U18, două meciuri spectaculoase cu Portugalia și Spania » „Tricolorii” au pierdut de fiecare dată victoria în prelungiri

Articol de GSP - Publicat marti, 10 decembrie 2019 13:50

România U18 se află în aceste zile în Portugalia, unde participă la un turneu amical cu echipe puternice: Spania, Turcia și Portugalia.

În primele două partide, România a pierdut cu Portugalia, 2-3, și a făcut egal cu Spania, 2-2. În ambele meciuri, „tricolorii” au primit goluri pe final de meci.

Sâmbătă, în jocul contra Portugaliei, România a condus cu 2-1, după ce Florin Bălan (64) și Ianis Stoica (71) au punctat. Pe final,portughezii au marcat de două ori, în minutele 90+5, din penalty, și în minutul 90+6.

Echipa României: Sava - Grosu, Talmaciu (Sima 85'), Mitran (Chilili 72'), Stefanovici - Perianu, Casiadi - Stoica, Bani (Grameni 72'), Bălan (Rasoveanu 85') - Vasluian (Danciu 58')

Egal dramatic cu Spania

Contra Spaniei, într-un meci jucat luni, România a condus cu 1-0 și 2-1, după golurile marcate de Ianis Stoica. Și de data aceasta România a fost egalată pe final, după ce, în minutul 90+5, ibericii au marcat din penalty.

Echipa României: Sava - Iana (Grosu 72'), Chilili, Mitran, Stefanovici - Perianu (Bani 72'), Botond (Casiadi 55') - Danciu (Bălan 55'), Grameni, Rasoveanu (Vasluian 90') - Stoica

România va juca miercuri, 11 decembrie, ultimul meci, contra Turciei, de la ora 16:00.

Fără doi dintre ce mai buni jucători

Petntru acest turneu amical, selecționerul Daniel Oprescu nu poate conta pe doi dintre cei mai importanți jucători: Louis Muntenu și Alexi Pitu. În plus, nici Octavian Popescu, de la Universitatea Craiova, nu se află la lot. Cei trei au fost convocați inițial, dar au rămas la echipele lor de club.

Mai mult, Louis Munteanu, 17 ani, a jucat luni în meciul Voluntari - Viitorul 1-2, marcând golul victoriei în minutul 88.

Lotul României:

Portari: Răzvan Sava (Pescara), Raul Opric (UTA Arad)

Fundași: Alexandru Chilili (FC Voluntari), Andrei Iana (LPS Cetate Deva), David Tălmaciu (SR Municipal Brașov), Ionuț Mitran (Universitatea Craiova), Darius Grosu (FC Viitorul), Nicolae Sima (FC Viitorul), Ștefan Ștefanovici (Juniorul Vaslui)

Mijlocași: Soma Casiadi Bakó (AFK Cszikszereda), Ovidiu Perianu (FCSB), Botond Szondi (AFK Cszikszereda), Ianis Stoica (FC Petrolul Ploiești), Florin Bălan (FC Voluntari), Alexandru Crivac (FC Viitorul), Mihai Danciu (Universitatea Craiova), Constantin Grameni (FC Viitorul), Mădălin Pascu (AFC Unirea 04 Slobozia)

Atacanți: Ahmed Bani (Dinamo București), Ion Vasluian (AFC Ripensia Timișoara), Ovidiu Rasoveanu (CS Pandurii Lignitul Tg. Jiu)

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!