FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21 - LIECHTENSTEIN U21 4-0

ROMÂNIA U21 - LIECHTENSTEIN U21 4-0// Viitorul e acum: ASTA-I ROMÂNIA MARE! După 20 de ani, naționala U21 merge la Euro în stil de mare echipă! Transmite-le un mesaj jucătorilor AICI

Articol de - Publicat marti, 16 octombrie 2018 22:50

România U21 s-a calificat la EURO 2019. Naționala lui Mirel Rădoi a câștigat meciul cu Liechtenstein U21, 4-0, și a terminat Grupa 8 pe primul loc, în fața Portugaliei.

E cronica în care nu se notează bara lui Nedelcu, driblingul lui Cicâldău sau primele minute ale rezervei de nădejde Virgil Ghiță. Nici zecile de minute în care Ionuț Radu, singur în jumătatea sa, a părut că vrea să urce în atac, înghețat de valul rece venit după o zi călduroasă. Din respect pentru o performanță prea mare pentru a fi ștearsă de un meci banal cu Liechtenstein, care s-a potrivit, fericit pentru noi, în final de calificări. Din respect și pentru adversari, care au căzut, fără vina lor, într-o cutie cu peste 12.000 fani, când ei n-au jucat în fața a mai mult de câteva sute niciodată.

Știm să ne bucurăm

Punctul s-a luat ușor, era și normal, și a mers la braț cu un banner afișat în repriza secundă: "Doar investind în juniori vom redescoperi certe valori / Nu prin naturalizări impuse de impresari și impostori".

Și-apoi s-a deschis robinetul cu bucurii. Pentru că, în sfârșit, trebuie zdrobită vorba cu "am uitat să ne și bucurăm". Nu, românii, începând cu jucătorii, au demonstrat încă din meciurile trecute că știu să o facă. De la gagurile căpitanului Radu la intervențiile lui Pușcaș, la pozele de grup și la dialogurile peluzei cu tribuna, dialog simplu și spontan, totul a părut că de la primii 18 din lot la miile din tribună lumea a venit cu zâmbet în buzunar și l-a scos fără zgârcenie.

România e la Euro 2019, un CE venit după 20 plus un an. Și, în sfârșit, știm să ne bucurăm. Și o facem.

10 echipes-au calificat deja la Euro: Italia, ROMÂNIA, Spania, Franța, Anglia, Serbia, Germania, Croația, Danemarca și Belgia, celelalte o vor face după meciuri de baraj

7 goluri a marcat Pușcaș în aceste preliminarii: doar trei fotbaliști au fost peste el, golgeterul polonez Kownacki are 10 reușite

Hagi, sublim a doua oară

După ce la 2-0 cu Bosnia a înscris direct din corner, partida de ieri a fost marcată de o altă reușită de colecție a decarului. Acesta a finalizat superb, șut în vinclu, din lovitură liberă de la 25 de metri. Ianis a fost schimbat în minutul 66, în locul său intrând Olimpiu Moruțan, și a fost chemat să salute galeria.

pUȘCAȘ 14', 40', Hagi 25', AD. pETRE 78'

min 90: FINAL DE MECI! România u21 - Liechtenstein u21 4-0! România u21 este la EURO 2019
min 78: GOOOOL ROMÂNIA!! Adrian Petre a marcat și el, cu un șut de la 8 metri
min 74:
Ultima schimbare la România: Andrei Ivan a fost înlocuit de Adrian Petre
min 66:
Schimbare la Liechtenstein: Vogt intră în locul lui Viret

12.000 de fani sunt prezenți la meci, pe "Ilie Oană"

min 64: A doua schimbare la naționala României: Olimpiu Moruțan a intrat în locul lui Ianis Hagi
min 41:
O nouă ocazie pentru România!  Nedelcu a executat violent, de la 30 de metri, iar mingea a fost respinsă de portarul oaspeților
min 39: GOOOOOL ROMÂNIA! Pușcaș a marcat din nou, cu capul, din 7 metri și a reușit dubla. România e la 45 de minute de EURO 2019
min 35:
România domină în continuare meciul, iar oaspeții nu au nicio ocazie de a pune în pericol poarta lui Radu
min 27:
Bară România! Nedelcu a tras puternic de la 30 de metri, dar mingea a lovit bara transversală
min 25: GOOOOOOL ROMÂNIA! Ianis Hagi a marcat cu un șut perfect din lovitură liberă, de la 25 de metri. Mingea s-a dus în vinclu porții lui Majer
min 18:
Cicâldău a preluat o minge în careu, a driblat doi jucători, dar șutul său s-a dus peste poartă
min 16:
Încă o ocazie pentru Pușcaș! Atacantul a șutat pe lângă, din mijlocul careului
min 14: GOOOOOOOOOOOL ROMÂNIA!!!! După o centrare bună a lui Andrei Ivan, Pușcaș a reluat cu capul din 6 metri. La acest scor, România e calificată la EURO 2019
min 13:
Ianis Hagi a centrat foarte bine din lovitură liber, Pușcaș a reluat bine, dar Majer a respins
min 11:
George Pușcaș a reluat din nou cu capul spre poarta lui Majer, dar potarul a reținut fără emoții
min 9:
Pușcaș a reluat cu capul de la 6 metri, dar mingea s-a dus pe lângă poartă
min 6:
Prima ocazie pentru România! Hagi a preluat în careu, a driblat un jucător, dar a șutat slab, din colț, și mingea s-a mult peste poartă
min 5:
Man a luat o acțiune personală, în careu, dar a fost blocat de un adversar
min 4:
Începutul de meci este echilibrat. Românii încearcă să construiască cu pase scurte, în timp ce oaspeții au joc agresiv, cu intervenții dure