FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21 - UCRAINA U21 3-0

ROMÂNIA U21 - UCRAINA U21 3-0 // Răzbunarea lui Olimpiu Moruțan după prostia din 2018: „M-ați ambiționat că nu ați crezut în mine”

Articol de GSP - Publicat joi, 10 octombrie 2019 22:43

România U21 a învins Ucraina U21, la Ploiești, scor 3-0, în al doilea meci al grupei de preliminarii pentru Euro 2021. Olimpiu Moruțan (20 de ani) a marcat primul gol al partidei și a răzbunat gestul copilăresc din preliminariile pentru Europeanul U19 din 2018.

În martie 2018, naționala U19 a României a ratat dramatic calificarea la Campionatul European. Pe același stadion, „tricolorii” aveau nevoie de o remiză cu reprezentativa similară a Ucrainei. Olimpiu Moruțan a deschis scorul în minutul 77, dar și-a dat jos tricoul în timpul sărbătorii și a fost eliminat. Vecinii din Nord au punctat în minutele 84 și 90+2 și au întors soarta calificării.

Răzbunarea lui Moruțan a venit astăzi!

„Vreau să le mulțumesc tuturor celor care m-au încurajat. Celor care nu au crezut în mine vreau să le spun că m-au ambiționat și mai tare. M-am antrenat foarte bine pentru meciul de astăzi. M-am bucurat când am căzut în grupă cu Ucraina și sunt fericit că am ieșit câștigători azi. Ne dorim să ne calificăm”, a declarat Moruțan la Pro X, după meci.

Vezi și:

ROMÂNIA U21 - UCRAINA U21 3-0 // FOTO » Back in business! Puștii lui Rădoi au deșirat Ucraina în ultimul sfert de oră și relansează lupta din preliminarii!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!