FOTBAL  »  NATIONALA  »  SLOVACIA U21 - ROMÂNIA U21

Dezastrul din Slovacia » România U21 se prăbușește în repriza a doua și trupa lui Florin Bratu bifează o nouă înfrângere

Slovacia U21- România U21, liveTEXT pe GSP.ro
Slovacia U21- România U21, liveTEXT pe GSP.ro Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat marti, 07 iunie 2022 20:30 / Actualizat marti, 07 iunie 2022 20:41

România U21 a pierdut și amicalul cu Slovacia U21, scor 3-4, după ce „tricolorii” au condus în startul reprizei secunde cu 3-1, dar s-au prăbușit pe final.

La Senec, Slovacia U21 și România U21 s-au înfruntat într-un meci de pregătire pentru Campionatul European din 2023, turneu la care naționala noastră e calificată din postura de gazdă. „Tricolorii” au avut prima șansă de gol, dar execuția frumoasă a lui Miculescu de la distanță a fost repsinsă de portarul Ludha.

Slovacia a deschis scorul la prima ocazie. Tucny (18) l-a driblat pe Farcaș în marginea careului și a trimis un șut imparabil la colțul scurt. Elevii lui Florin Bratu s-au trezit imediat și au egalat prin Markovici (24). Lansat excelent între fundașii slovaci de către Corbu, atacantul Craiovei l-a driblat pe Ludha și a înscris în poarta goală.

A fost momentul în care „tricolorii” au trecut în controlul jocului. Corbu (34) a marcat la finalul unei faze bine lucrate și România intra în avantaj la pauză.

„Dubla” lui Markovici, anulată de greșelile din apărare

Repriza secundă a debutat perfect pentru „tricolori”. Markovici (46), cel mai bun jucător român de pe teren, a reușit „dubla” cu un șut fabulos din voleu, sub bară. De aici a urmat dezastrul în defensiva României. Farcaș a comis henț în careu în minutul 54, iar Vojtko a redus din diferență.

Apoi, apărarea lui Bratu a gafat din nou încredibil în minutul 80. Kelemen a fost lăsat liber în careul mic și l-a ridiculizat pe portarul Gyenge, marcând cu câlcâiul.

Două minute mai târziu, Slovacia a reușit și golul victoriei. Drăgușin a fost cel care a gafat de această dată. Fundașul central a pierdut un duel la limita regulamentului cu Kapralik, care apoi l-a lobat superb pe Gyenge, stabilind scorul final.

FINAL » Slovacia U21 - România U21 4-3

• min 86: Ocazie uriașă pentru România. Farcaș reia din corner, dar mingea e prinsă de Ludha
  • min 82: Gol Slovacia! Kapralik îl împinge pe Drăgușin într-un duel la minge, „centralul” lasă jocul să continue, apoi atacantul slovac îl lobează pe Gyenge și le aduce din nou pe gazde în avantaj
  • min 80: Gol Slovacia! Liber în careul de 6 metri, Kelemen reia spectaculos cu călcâiul o centrare pe jos și face 3-3.
  • min 70: Slovacia domină copios, România nereușind să mai treacă mijlocul terenului.
  • min 54: Slovacia marchează! Farcaș comite henț în careu, iar Vojtko a marcat fără emoții.
  • min 46: GOOOL România! Markovici reușește „dubla” cu un gol fabulos din voleu după o centrare venită din dreapta.

Pauză!

• min 34: GOOOLL România! Marius Corbu îi aduce pe „tricolori” în avantaj cu un șut imparabil.
  • min 24: GOOLLL România! Lansat excelent de Corbu, Markovici driblează elegant portarul advers și marchează pesntru 1-1.
  • min 18: Gol Slovacia U21! Adam Tucny deschide scorul cu un șut la colțul scurt din marginea careului, la care Popa nu a putut interveni.
  • min 8: Ocazie România! „Tricolorii” ratează prima șansă de gol. Miculescu a driblat excelent un adversar în centru, dar șutul său cu stângul a fost repsins de portarul advers.
  • A început partida!

Slovacia U21 - RomâniaU21, echipe de start:

Slovacia U21: Ludha - Suca, Maly, Bakaca, Vojtko - Lichy, Lavrincik - Tucny, Kmet, Goljan, Ilko
Selecționer: Jaroslav Kentos

România U21: M. Popa - Telcean, Drăgușin, Fracaș, A. Dumitrescu - Dican, Grameni, Lixandru - Corbu, Markovic, Miculescu
Selecționer: Florin Bratu

Lotul României U21:

• PORTARI: Mihai Popa (FC Voluntari), Szilárd Gyenge (AFK Csikszereda), Raul Bălbărău (CSA Steaua)
  • FUNDAȘI: Daniel Bîrzu (Farul Constanța), Ricardo Farcaș (Siena | Italia), Tudor Telcean (CSC 1599 Șelimbăr), Victor Dican (FC Botoșani), Alexandru Țîrlea (Alaves), Andres Dumitrescu (Sepsi OSK), Radu Drăgușin (Salernitana | Italia);
  • MIJLOCAȘI: Marius Corbu (Academia Pușkaș Ungaria), Alexandru Cîmpanu (Universitatea Craiova), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova), Constantin Grameni (Farul Constanța), Andrei Mărginean (Messina | Italia), Mihai Lixandru (CS Mioveni), Damian Isac (UTA Arad), Alexi Pitu (Farul Constanța);
  • ATACANȚI: Ianis Stoica (FCSB), Jovan Marković (Universitatea Craiova), David Miculescu (UTA Arad), Daniel Birligea (CFR Cluj).

România U21 a câștigat doar unul dintre ultimele 5 meciuri jucate, 2-1 cu Finlanda U21 pe 25 martie. În rest, un egal cu Maroc (2-2 pe 29 martie) și trei înfrângeri, 2-4 cu Italia (16 noiembrie 2021), 1-3 cu Mexic (9 octombrie 2021) și 0-2 cu Georgia U21 (3 iunie)