NATIONALA    •   ROMÂNIA U19

Victorie pentru România U19 în testul cu Suedia de la Buftea! "Tricolorii", aproape de debutul în preliminariile pentru Euro 2019

FOTO: FRF.RO
FOTO: FRF.RO

Vineri, 12 Octombrie 2018

Naționala U19 a României a câștigat primul din cele două amicale pe care le joacă cu Suedia în aceste zile. Sunt practic ultimele teste înaintea preliminariilor pentru EURO 2019.

În jocul disputat azi la Buftea "tricolorii" s-au impus cu 2-1, revenind după ce au fost conduși. Mihăilă (23) și Petrilă (60) au marcat golurile României. Pentru suedezi a înscris Kulusevski (7), anunță frf.ro.

De asemenea, Jovan Markovici a ratat un penalty în minutul 81.

Mai jos lotul lui Dan Oprescu:

Portari: Andrei Cristea (Gaz Metan), Ionuț Rus

Fundași: Marius Leca (FC Viitorul), Marian Botezatu (FCSB), Sorin Șerban (CS Minaur Baia Mare), Valentin Țicu (FC Petrolul Ploiești), Andrei Rus (CS Afumați), Marco Ehmann (SC Dinamo 1948), Călin Jurj (ASU Poli Timișoara), Antonio Manolache (FC Groningen/Olanda)

Mijlocași: Marian Șerban (U Craiova 1948 Club Sportiv), Robert Ion (Academica Clinceni), Valentin Mihăilă (U Craiova 1948 Club Sportiv), Daniel Toma (FCSB), Alexandru Duminică (AFC Astra), Radu Chiriac (AFC Astra), Ovidiu Horșia (Academica Clinceni), Antonio Sefer (FC Groningen/Olanda), Claudiu Petrila (CFR 1907 Cluj), Gabriel Șerban (AFC Astra)

Atacanți: Florin Burghele (FC Universitatea Cluj), Jovan Markovic (U Craiova 1948 Club Sportiv)

Preliminariile pentru Euro 2019:

  • turneul final are loc la anul în Armenia
  • România e în grupa 13 alături de Bulgaria, Grecia și Gibraltar
  • turneul se joacă între 14 și 20 noiembrie în Bulgaria
  • Sistem de calificare: primele două clasate merg la Turul de Elită din primăvara lui 2019. Din grupele de la Turul de Elită se califică doar prima clasată (7 grupe), alături de Armenia, țară gazdă. 

14 noiembrie 2018: Bulgaria – România
17 noiembrie 2018: Grecia – România
20 noiembrie 2018: România – Gibraltar

Comentarii (1)

alexbibirica1  •  12 Octombrie 2018, 18:57

Ducan - portar.

Vezi toate comentariile (1)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
11:00 Fotbal, Liga 2

Academia Clinceni - Farul

Digi 1, Telekom 1, Look Sport
13:00 Fotbal, Liga 2

Energeticianul - Universitatea Cluj

Digi 1, Telekom 2, Look Sport
14:00 Fotbal, La Liga

Getafe - Rayo Vallecano

Digi 2, Telekom 3
14:00 Fotbal, Bundesliga 2

Koln - Sandhausen

Digi 4
14:30 Fotbal, Premier League

Burnley - Tottenham

Eurosport
14:30 Handbal F, Liga Campionilor

Copenhaga - Buducnost

Telekom 4
15:00 Handbal F, Liga Campionilor

CSM București - Gyor

Digi 1, Telekom 1
16:15 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni

Franța - Scoția

Telekom 4
16:30 Fotbal, Bundesliga

Bayern Munchen - Hertha Berlin

Digi 4, Telekom 3
17:00 Fotbal, Liga 1

Astra - Hermannstadt

Digi 1, Telekom 1, Look
17:00 Tenis, WTA

Turneul din Dubai

Digi 3
17:15 Fotbal, La Liga

Sevilla - Barcelona

Digi 2, Telekom 2
18:00 Fotbal, Ligue 1

PSG - Nimes

Digi 4
18:00 Fotbal, Turcia

Istanbul BB - Bursaspor

Look Sport
18:45 Rugby, Turneul celor 6 Națiuni

Țara Galilor - Anglia

Telekom 4
19:30 Fotbal, Bundesliga

Fortuna Dusseldorf - Nurnberg

Digi 3
19:30 Fotbal, Premier League

Leicester - Crystal Palace

Eurosport
20:00 Fotbal, Liga 1

Politehnica Iași - CFR Cluj

Digi 1, Telekom 1, Look
20:00 Handbal M

Sporting - Dinamo

Digi 2
20:00 Tenis, WTA

Turneul din Budapesta

Digi 4
21:30 Fotbal, Serie A

Frosinone - Roma

Digi 3, Telekom 3
21:45 Fotbal, La Liga

Athletic Bilbao - Eibar

Digi 2, Telekom 4
22:00 Tenis, ATP

Turneul din Rio de Janeiro

Digi 4
22:00 Tenis, ATP

Turneul din Rotterdam

Telekom 2
Program TV complet

Liga 1

Vi 22.02.19
20:00
Sepsi OSK
0
Viitorul
0
Sa 23.02.19
17:00
Astra Giurgiu
-
Hermannstadt
-
Sa 23.02.19
20:00
Poli Iași
-
CFR Cluj
-
Du 24.02.19
14:00
Călărași
-
Dinamo
-
Du 24.02.19
17:00
FC Botoșani
-
Gaz Metan
-
Du 24.02.19
20:00
FCSB
-
CSU Craiova
-
Lu 25.02.19
20:00
Chiajna
-
FC Voluntari
-
Liga 1 LIVE: www.gsp.ro și www.facebook.com/GazetaSporturilor/ Toate meciurile sunt transmise de Telekom Sport, DigiSport și LookTV