GSP.RO  »  INTERNATIONAL  »  NATIONS LEAGUE

VIDEO Și-a scos mănușile! Thibaut Courtois atacă devastator UEFA și FIFA: „Vă plângeți de Super Ligă, dar faceți același lucru! Vă pasă doar de buzunarele voastre”

Thibaut Courtois // foto: captură Twitter @ Sky Sports
Thibaut Courtois // foto: captură Twitter @ Sky Sports

Articol de GSP - Publicat luni, 11 octombrie 2021 11:36 / Actualizat luni, 11 octombrie 2021 12:18

Thibaut Courtois (29 de ani), portarul echipei naționale a Belgiei și al clubului Real Madrid, nu a menajat forurile care conduc fotbalul european și mondial, UEFA, respectiv FIFA, după finala mică din Nations League, câștigată de Italia cu 2-1.

Integralist în semifinalele Nations League, la 2-3 cu Franța, cât și în finala mică, 1-2 cu Belgia, Thibaut Courtois a avut un discurs-manifest la finalul partidei de la Torino.

Portarul belgian s-a plâns de numărul de meciuri din ce în ce mai mare pe care jucătorii de top le au de disputat într-un sezon, argumentând că sănătatea fotbaliștilor nu este luată în calcul. Courtois arată UEFA și FIFA cu degetul pentru ultimele lor decizii, precum înființarea competiției Europa Conference League și modificarea structurii Ligii Campionilor, cât și pentru unele planuri precum desfășurarea Cupei Mondiale o dată la 2 ani, în loc de 4, cum se întâmplă acum.

Thibaut Courtois a menționat în discursul său și propunerea echipelor de top de a înființa Super Liga Europei. Trei cluburi au rămas loiale acestei propuneri. Barcelona, Juventus și clubul de care Courtois aparține, Real Madrid

Thibaut Courtois atacă devastator UEFA și FIFA: „Vă pasă doar de buzunarele voastre. Vă plângeți de Super Ligă, dar faceți la fel”

„Acest meci l-am jucat doar pentru că reprezintă bani în plus pentru UEFA, un meci în plus la TV. Pentru noi a fost un meci bun, pentru că a fost împotriva Italiei, iar pentru Italia a fost un meci bun pentru că a fost împotriva Belgiei, dar priviți cât de mult schimbate sunt ambele echipe! Dacă am fi fost în finală, ar fi jucat alți jucători. Asta arată că am jucat prea multe meciuri. 

În iunie, alte patru meciuri din Nations League. De ce? Anul viitor avem Cupa Mondială în noiembrie, va trebui să jucăm până spre finalul lunii iunie din nou. Ne vom accidenta, nu îi mai pasă nimănui de jucători! 

În iunie, după un sezon lung, va trebui să jucăm alte 4 meciuri în Nations League și vom avea doar două săptămâni de vacanță. Nu este suficient pentru ca jucătorii să continue să joace la cel mai înalt nivel. 

Dacă nu vom spune nimic, va rămâne la fel! Sunt împotriva Super Ligii, dar fac același lucru: au băgat mai multe meciuri, un trofeu suplimentar, Conference Cup sau cum s-o numi (n.r. - Europa Conference League), este același lucru! Pot fi enervați că unele cluburi doresc Super Liga, dar nu le pasă de jucători, ci doar de buzunarele lor. Este un lucru rău dacă nu se vorbește despre jucători. 

Aud acum că vor să pună Campionatul European și Cupa Mondială în fiecare an. Când ne vom odihni? Niciodată! În final, jucătorii de top se vor accidenta iar și iar, acesta va fi sfârșitul. Ar trebui să existe mai multă atenție la asta, nu suntem roboți. Sunt mult mai multe jocuri și mai puțină odihnă, iar nimănui nu-i pasă de noi”, a „tunat” Courtois.

Citește mai multe știri din Nations League: 

Real Madrid cere Balonul de Aur pentru Karim Benzema: „Jucătorul nostru spectaculos”

Explicațiile primite de spanioli din partea arbitrului pentru faza controversată din finala Ligii Națiunilor

Citește și:
Real Madrid, gafă fără precedent cu Kylian Mbappe! Scandal în Spania: „Rușine totală, au examinat genunchiul greșit”
Campionate
Real Madrid, gafă fără precedent cu Kylian Mbappe! Scandal în Spania: „Rușine totală, au examinat genunchiul greșit”
Marele pariu al lui Mircea Lucescu pentru Turcia - România » „Din cauza fanilor, am decis că e mai bine să plece”
Nationala
Marele pariu al lui Mircea Lucescu pentru Turcia - România » „Din cauza fanilor, am decis că e mai bine să plece”
Naționala, cazată la Istanbul în hotelul frecventat și de Erdogan: cum arată camerele în care se vor odihni Lucescu și capii Federației
Nationala
Naționala, cazată la Istanbul în hotelul frecventat și de Erdogan: cum arată camerele în care se vor odihni Lucescu și capii Federației
„Avem viziuni comune, mai puțin Israel și Moldova” » Cum ne vede un istoric turc cu rădăcini în România: „Dacă nu mergeau la Paris, turcii veneau la București ca să fie în Europa”
Nationala
„Avem viziuni comune, mai puțin Israel și Moldova” » Cum ne vede un istoric turc cu rădăcini în România: „Dacă nu mergeau la Paris, turcii veneau la București ca să fie în Europa”
FOTO Primul aeroport privat din România atrage un investitor elvețian
Profit.ro
FOTO Primul aeroport privat din România atrage un investitor elvețian
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (25)
steaua1986.
steaua1986.  •  11 Octombrie 2021, 13:41
Postat de davidgraham pe 11 Octombrie 2021, 12:56

Chestiunea este valabila si pentru mine ...am prea multe vecine frumoase. Nu sunt robot, nu pot sa disput atatea "meciuri" intr-o saptamana ! Chiar nu pot ... I'm a man of flesh and bone. :)

Cum le cheama pe vecine, dumitru si vasile?

Berceni
Berceni  •  11 Octombrie 2021, 13:28

Are dreptate, la o cupa de prestigiu ca, Corendon cup fcsb2003 trebuie sa joace cu echipe de juniori turcesti pentru ca Real sau Juventus nu pot participa.

Berceni
Berceni  •  11 Octombrie 2021, 15:00
Postat de davidgraham pe 11 Octombrie 2021, 14:24

Tu, Tac-tu si tot neamul tau...

Deci te-ai limitat la partea barbateasca din familia ta.

Vezi toate comentariile (25)
Comentează