GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  EPISOD

La 6 ani după ce a primit un pumn în față de la Anamaria Prodan, Dan Alexa dezvăluie: „Că tot mă întreabă toată lumea, sexual...”

Dan Alexa, la emisiunea „40 de întrebări”. Foto: Captură YouTube +40   FOTO
Dan Alexa, la emisiunea „40 de întrebări”. Foto: Captură YouTube

Articol de - Publicat luni, 16 iunie 2025 12:30 / Actualizat luni, 16 iunie 2025 15:08

Dan Alexa, 45 de ani, a vorbit fără ocolișuri despre deja celebrul episod în care Anamaria Prodan, cea care îi era impresară la acea vreme, l-a lovit în față.

Se întâmpla în vara lui 2019, după cea dintâi partidă jucată de Astra Giurgiu sub comanda lui Alexa, un 2-2 acasă cu FC Botoșani. Anamaria Prodan a fost filmată lovindu-l cu pumnul în față pe Alexa, o scenă care a alimentat zvonurile despre o presupusă idilă între cei doi.

+35 FOTO

La aproape 6 ani distanță, Alexa a vorbit pe larg, fără ocolișuri, despre acel moment. „Chirurgul” menționează o obsesie profesională pe care Anamaria Prodan ar fi avut-o față de el și afirmă că „sexual nu am avut absolut nimic cu ea”.

La 6 ani după ce a primit un pumn de la Anamaria Prodan, Dan Alexa dezvăluie: „A avut tot timpul o obsesie față de mine”

Iată dialogul purtat de Alexa cu jurnalista Denise Rifai, la emisiunea „40 de întrebări”.

- Are Anamaria Prodan pumnul greu?
- Nu. Nu. În impactul ăla, eu nu mi-am dat seama. Nu mă așteptam. Sincer, nu mă așteptam la lucrul ăsta! Mi se pare un subiect, așa, de copii. Dar nu are pumnul greu, până la urmă e o femeie. M-a surprins, am avut un moment în care am vrut să răspund. Mult timp am regretat că nu am răspuns, dar acum mă felicit. Cred că reacția mea a fost foarte bună. Mi s-ar părea absurd să încep să bat o femeie.

- Dar de ce v-a lovit?
- Ana a avut așa, tot timpul, o obsesie față de mine. Cumva să fac lucrurile perfect. A avut obsesia să fac lucrurile perfect, să merg pe o nișă, să reușesc în toate domeniile. Cred că am fost obsesia ei în momentul ăla. Cred cu tărie. Acum... Sexual, că toată lumea mă întreabă, nu am avut absolut nimic cu ea. Obsesia ei a făcut-o de foarte multe ori să depășească niște limite. Obsesia ei a fost față de mine ca antrenor, avea încredere în potențialul meu de antrenor.

- Eu vreau să spuneți de ce v-a lovit.
- Nu știu de la ce ne-am luat. A fost o ceartă. M-am certat foarte rău la telefon cu ea. Eram sus, în biroul lui Coman. Încerca tot timpul să mă controleze cumva. Au fost niște înjurături și, când am coborât, ea a dat direct. Asta a fost tot!

- V-a hărțuit vreodată impresara?
- Ana mi-a vrut tot timpul binele. Ea a dus lucrurile la altă dimensiune. Din obsesia ei, a încercat să se bage și în viața mea, să-mi facă modul de viață. A vrut ceva măreț cu mine, cum zicea ea. Și și-a depășit foarte mult limitele în multe momente. Știți cum e? Ana e ca o ceață. Vine, se pune și pe unde mergi e tot după tine, dacă asta e dorința ei. De multe ori a sărit calul. Faptul că nu am reușit să gestionez niște momente înainte a dus la momentul pumnului. Regretul meu ăsta este, că am permis să se ajungă acolo!

- Înțeleg că impresara dumneavoastră a depășit limitele profesionale.
- La ea, totul e legat de profesie. Ea leagă așa: dacă sunt ordonat în viață, dacă fac lucrurile corect, dacă mă culc devreme sau târziu. Ea spune tot timpul că am fost cel mai bun produs al ei, cel mai de perspectivă. Doar că în acel moment, cu pumnul, mi-a făcut foarte mult rău. Ca imagine a fost foarte nasol.

Dan Alexa: „Mi-a scăzut foarte mult stima de sine după acel moment. Eram bărbatul lovit de Prodanca”

Mi-a fost foarte greu să mai pot avea orice fel de relație cu ea. Profesional, prietenie, cum vreți. Mi-a fost foarte greu. Am suferit foarte mult în interior, mi se părea nedrept ca în 2016 să iau premiul de cel mai de perspectivă tânăr antrenor, iar în 2019 lumea să mă judece după un pumn.

Mi-a scăzut foarte mult și stima de sine. Lumea striga pe toate stadioanele: «Bă, te-a bătut Prodanca!». Mi se părea nedrept. Toate deciziile luate apoi m-au tras în jos profesional. Pumnul ăla a declanșat totul.

Ana a sărit calul foarte tare și de atunci s-a rupt între noi. Cred că 3-4 ani n-am vorbit deloc. Ce m-a deranjat foarte mult a fost imaginea de după acel incident. S-a schimbat totul pentru mine. Nu mai eram antrenorul Dan Alexa, ci bărbatul lovit de Prodanca.

- Dan Alexa, la Kanal D

Citește și:
Harta Ungariei Mari la Csikszereda - Dinamo » Ce s-a auzit în tribune la Miercurea Ciuc și scenografia pregătită
Superliga
Harta Ungariei Mari la Csikszereda - Dinamo » Ce s-a auzit în tribune la Miercurea Ciuc și scenografia pregătită
Gigantul auto din comunism lansează primul SUV după o pauză de 30 de ani » Va fi la mare bătaie cu Dacia
Noutati auto
Gigantul auto din comunism lansează primul SUV după o pauză de 30 de ani » Va fi la mare bătaie cu Dacia
Bătaie și înjurături între fanii lui Dinamo și Jandarmerie: Andrei Nicolescu a coborât de urgență » Scandări xenofobe în tribune
Superliga
Bătaie și înjurături între fanii lui Dinamo și Jandarmerie: Andrei Nicolescu a coborât de urgență » Scandări xenofobe în tribune
După aproape 10 ani, românul a povestit prin ce a trecut la clubul lui Ramzan Kadîrov: „Cam asta e ce pot să zic, mi-a fost greu!”
Superliga
După aproape 10 ani, românul a povestit prin ce a trecut la clubul lui Ramzan Kadîrov: „Cam asta e ce pot să zic, mi-a fost greu!”
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Csikszereda pregătește lovitura înaintea meciului cu Dinamo » Negocieri cu fundașul lui Robbie Keane

Imagini COLOSALE din loja regală de la Wimbledon » Simona Halep, lângă Prințesa Kate Middleton în timpul finalei feminine


Comentarii (15)
monika.
monika.  •  17 Iunie 2025, 00:19

Un subiect absurd, legat de persoane neinteresante, care incearca sa-si dea, degeaba, importanta.

Danutzu75
Danutzu75  •  16 Iunie 2025, 23:05

Nu mi-a plăcut baiatul asta nici ca jucator, nici ca antrenor, practic nu avea nimic decat duritate fără nimic special. Dar chiar ii simt din interviul acesta drama profesionala si tristetea. O fi refuzat o pe desteapta aia si aia si a permis sa se razbune. Nu m ar mira sa fi chemat ea acel cameraman la momentul potrivit. Iar presa, avida de senzațional, romanasii simpli ahtiati dupa mahalagisme au sarit pe el si l au distrus. Eh, suntem ce suntem.

costeltudor
costeltudor  •  16 Iunie 2025, 20:46

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (15)
Comentează