INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

Interzis la proteste în Serie A: jucătorii n-au voie să se apropie de arbitri! Stadioanele vor fi împărțite în 3 zone

Cristiano Ronaldo protestează în fața arbitrului la un meci al lui Juventus, foto: Guliver/gettyimages +28   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 22 mai 2020 10:15

Destule curiozități apar în protocolul de 36 de pagini propus în Serie A. Stadion împărțit pe 3 zone, ceasurile și comunicația dezinfectate, acces strict oprit la vestiarul arbitrilor.

Italienii duc distanțarea socială fotbalistică spre noi standarde. O dată cu mult dorita reîncepere a Seriei A, prognozată pentru 13 sau 20 iunie, ar intra în vigoare și un stufos protocol sanitar de 36 de pagini, ce trebuie aprobat joia viitoare.

Una dintre reguli îi împiedică pe jucători să protesteze la deciziile arbitrilor. Mai mult, li se interzice să se și apropie la mai puțin de 1,5 metri de aceștia!

Fără imagini din vestiarul echipelor de Serie A

Nu e singura curiozitate. Nu vor mai fi admise pe teren mascotele, copiii care îi escortau pe cei 22 de fotbaliști, nici nu se mai fac poze de grup înaintea startului. Fără catering extern, numai cu mâncarea pregătită de bucătarul echipei.

Paturile pentru masaj vor fi separate la vestiar, unde se recomandă utilizarea restrânsă a aparatelor pentru fizioterapie. Fără bazine de hidromasaj ori cu gheață! Adio și accesului camerelor de luat vederi la cabine înainte și după încălzirea jucătorilor!

CLASAMENT SERIE A: Juventus e la un punct în fața lui Lazio, în fruntea clasamentului!

Chestionare COVID-19

Stadionul va fi împărțit în trei zone, iar intrarea în acestea va fi stabilită potrivit unui orar precis.

• În zona tehnică, dintre teren și vestiare, vor putea fi între 10 și 106 persoane, în cea a tribunelor de la 18 la 118 acreditați și în zonele externe între 56 și 109. În total, intră maximum 300 de oameni.
  • Arbitrii vor ajunge la arenă cu o oră și 45 de minute înaintea startului meciului, oaspeții cu 100 de minute, iar gazdele cu 90.
  • În vestiarul arbitrilor nu va mai putea intra nimeni în afara lor. Se vor dezinfecta ceasurile, fluierul și echipamentele de comunicație utilizate.
  • Toate camerele aflate în stadion vor fi igienizate de 3-4 ori cel puțin zece minute.
  • Toți cei implicați vor completa formulare cu "opt întrebări despre eventualele simptome ale infectării cu coronavirus în ultimele 14 zile".

+24 FOTO

Materazzi și-a amintit de gravul accident al lui Cristi Chivu la Inter: „Tu să nu glumești!”

Chivu a rămas în istoria Serie A » Românul, inclus într-un „11” de gală

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”