GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  TURNEUL AMICAL

Revin duelurile de tradiție » Steaua, Dinamo, Rapid, FC Argeș și Universitatea Craiova, într-un turneu old-boys: "Când am auzit că vom juca împotriva Stelei, am spus că ne vom ascuți crampoanele"

Foto: Cristi Preda/Gazeta Sporturilor
Foto: Cristi Preda/Gazeta Sporturilor

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 septembrie 2016 16:10

Echipele old-boys ale unor cluburi de tradiție din fotbalul românesc se vor confrunta într-un turneu amical care va avea loc în Sala Sporturilor din Chiajna, pe 20 decembrie.

Conform Sport Total FM, la turneu vor participa Rapid, Petrolul, Universitatea Craiova, Steaua, Dinamo, FC Argeș, Concordia Chiajna și o selecționată a jurnaliștilor.

Cele opt formații, alcătuite din fotbaliști cu vârsta de peste 35 de ani și retrași oficial din activitate, au fost repartizate în două grupe, iar primul meci se va juca între Steaua și Rapid.

"Sunt incântat de organizarea unui astfel de turneu și am convingerea că suporterii vor veni în număr mare să ne vadă. Mi-am ales tricoul cu numărul 19, ca în vremurile bune, să formez primele două cifre din anul de naștere al Rapidului. Atunci când am auzit că în deschidere vom juca împotriva Stelei, am spus că ne ascuțim crampoanele", a spus Daniel Pancu, citat de Sport Total FM.

GRUPA 1

Rapid
Steaua
FC Arges
Selecționata jurnaliștilor

GRUPA 2

Dinamo
Universitatea Craiova
Petrolul
Concordia Chiajna

 

Citește și:
Datele și stadioanele unde ar juca România la Campionatul Mondial 2026, dacă se califică » Distanțele sunt URIAȘE
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Datele și stadioanele unde ar juca România la Campionatul Mondial 2026, dacă se califică » Distanțele sunt URIAȘE
Acestea sunt grupele de la Campionatul Mondial din 2026 » România ar juca într-o grupă UȘOARĂ dacă s-ar califica
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acestea sunt grupele de la Campionatul Mondial din 2026 » România ar juca într-o grupă UȘOARĂ dacă s-ar califica
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Campionate
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Profit.ro
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (4)
liviu79pit
liviu79pit  •  28 Septembrie 2016, 21:36

FC ARGES, RAPID SI CRAIOVA, DISTRUSE DE NISTE INFRACTORI NENORICITI! EXCEPTAND STEAUA SI DINAMO, ECHIPELE ASTEA 3 AU LA UN LOC SUPORTERI CAT PRIMELE 3 DIVIZII ALE ROMANIEI! NU E POSIBILA BATAIA ASTA DE JOC LA ADRESA ECHIPELOR DE TRADITIE. CE FARMEC MAI ARE FOTBALUL ROMANESC? CU chiajna, voluntari, afumati sau berceni? Rusine si federatiei romane de fotbal ca nu are nicio initiativa de a ajuta la reaparitia echipelor de traditie ale Romaniei!

116269825405300
Dan Mihai  •  28 Septembrie 2016, 20:33

sunteti jalnici..sa treci si la,,altele..pe fc arges ,care in ultimii 20 de ani a dat cei mai multi fotbalisti la nationala,denota ori ignoranta ori rea vointa..mutu,dica,neaga,coman,codrea,mara,vali nastase..n-ar trebui sa va prezentati

1069614773107304
Ayșen Boran  •  28 Septembrie 2016, 19:30

Off Doamne astea sunt adevaratele traditii ale fotbalului romanesc. Ne este foarte dor de unele echipe care au disparut in neant. Liga 1 are nevoie si de Rapid si de F c Arges si nu numai...

Vezi toate comentariile (4)
Comentează