Comentarii (39)
u_fan
u_fan  •  07 Mai 2022, 03:51
Postat de remarque pe 06 Mai 2022, 20:47

nu participau nici echipele englezesti, nici cele italiene, la vremea respectiva cele mai puternice doua campionate din Europa. Iar cine a vazut meciul stie ca asta cu Steaua a dominat Barcelona e o duma. Spaniolii au dominat clar jocul si au avut ocaziile. Barcelona de atunci nu era Barcelona de azi, dar categoric Steaua a avut sansa in acel sezon. cand au revenit italienii si englezii lucrurile s-au schimbat.

Nu numai ca cele italiene au participat, Italia a avut doua reprezentante in CCE in acel sezon, lucru rar la acea vreme. Juventus, detinatoarea en titre dupa finala singeroasa de pe "Heysel" si Hellas Verona, campioana surpriza din editia 1984-85 in Serie A. Cele doua aveau sa sa infrunte de altfel in turul doi, cu Juve avansand in "sferturi" de unde a fost scoasa de Barca.

doctor_strange
doctor_strange  •  06 Mai 2022, 21:25

Doamne cât puteți să bateți câmpii!!! Ați fost frustrați și o să rămâneți așa toată viața! Echipele din Italia participau în cupe, Barcelona scosese pe Juventus în semifinale. Iar "echipele" din Anglia erau doar una, campiona! Nu era ca acum cu 4 echipe participante în CL. Puteai sau nu să o întâlnești. Dacă tot era atât de ușor, de ce nu au reușit celelalte echipe românești, în aceeași perioadă, să câștige cupa UEFA sau Cupa Cupelor?

remarque
remarque  •  06 Mai 2022, 20:47
Postat de Mihnea Ilie pe 06 Mai 2022, 13:20

Și încă ceva... Cine a văzut meciul live, trebuie sa recunoască ca Steaua a a avut noroc cu carul. Barca, a fost mai buna, a avut ocazii rarisime. Fără a lua din meritul Stelei, de atunci, și traseul a fost ușurat de faptul ca echipele englezești nu mai puteau participa... Dar oricum a fost un succes excepțional și o spun cu mâna pe inimă, chiar dacă nu eram și nu sunt nici acum suporterul Stelei.

boierasul
boierasul  •  06 Mai 2022, 18:32
Postat de flick2020 pe 06 Mai 2022, 16:30

Amice, mai citeste o data ce am spus. Daca era doar cupa castigata, puteai sa spui ca a fost noroc, dar au fost 4 ani in top. ...din noroc, nu ?

Ps- în acea perioada, România avea constant 2 sau 3 echipe care erau în sferturi sau semifinalele CCE sau CC.

boierasul
boierasul  •  06 Mai 2022, 18:29

Știu ca pare greu de crezut, dar în România au fost vremuri cind locul 2 sau 3 nu era considerat "performanta". Am văzut acea finala din '86 și crede-mă ca nu a fost nici pe departe ce scriu ăștia din Jsp. Cupa a fost câștigată de Steaua, este o PERFORMANTA a fotbalului romanesc, dar formatul competiției și echipele participante nu erau ce credeți voi. Dacă "revoluția" mai intirzia 2 sau 3 ani, cred ca acea performanta se putea repeta.

flick2020
flick2020  •  06 Mai 2022, 17:18
Postat de cuviosul_pafnutie pe 06 Mai 2022, 17:11

Ce mai titlu mincinos!Dupa obraznicie se vede„stilul”lui MM Soica!Una, ca in 1986 Barcelona era...departe,de Barcelona lui Iniesta și Messi- magicienii tiki taka!Fiind o echipa mai curând mediocra!Și a doua,ca„posesia”aia a fost doar o penibila tragere de timp-„faimoasa”temporizare-marca Angelo Niculescu la naționala-adica pase repetate la portar-pe atunci permise-sau intre fundașii proprii!

Postat de boierasul pe 06 Mai 2022, 16:27

Amice era alta competiție. Jucai 6 meciuri și erai în finala. Nu erau banii care se investesc astăzi în fotbal, nici premiile nu erau pe măsură.... etc. În anii 80-90 România avea constant 2 sau 3 echipe în sferturile cupelor europene. Pentru nivelul fotbalului actual, este o performanta. Atunci doar câștigarea trofeului era considerata performanta.

flick2020
flick2020  •  06 Mai 2022, 16:28
Postat de lffl pe 06 Mai 2022, 15:42

Ba da, a fost o performanta sa ajungă in finala. Intre 1986 si 1989, Steaua a fost echipa cu cele mai mari performanțe in Europa: campioana europeana in 1986, semifinalista in 1988, finalista in 1989.