GSP SPECIAL  »  MEDIA  »  CM 2014 / MEDIA

Duminică săracă din punct de vedere al telespectatorilor români care s-au uitat la Mondial!

Articol de - Publicat luni, 23 iunie 2014 00:00 / Actualizat marti, 24 iunie 2014 11:23

Cele trei meciuri de duminică au adunat în faţa micilor ecrane mai puţini spectatori decît pînă acum. Iar TVR 1 s-a văzut din nou învinsă pe tronsonul orar al primului meci, de Pro TV şi principalul bultin de ştiri al zilei.

Partida dintre Coreea de Sud şi Algeria difuzată de la ora 22:00, în direct de pe stadionul Beira-Rio din Porto Alegre a adunat 1.055.000 de telespectatori la nivel naţional, obţinînd un rating de 5,7% şi o cotă de piaţă de aproape 14%. Meciul cîştigat de algerieni 4-2, a fost lider de audienţă pe toate segmentele de măsurare, naţional, urban şi comercial, peste Antena 3, Pro TV sau Antena 1.

De precizat că minutul de aur al jocului din grupa H s-a înregistrat în minutul 38 al partidei, atunci cînd Abdelmoumene Djabou ducea scorul la 3-0 pentru Algeria. În acel moment la TVR 1 se uitau 1.440.000 de telespectatori de la nivel naţional (7,8% rating şi o cotă de piaţă de 16,2).

COREEA DE SUD - ALGERIA

Victoria la limită a Belgiei în faţa Rusiei nu a fost lider de audienţă pe segmentul naţional în intervalul orar 19:00-20:50, meciul de la Maracana fiind depăşit cu cîteva mii de telespectatori de Ştirile Pro TV.

Partida a obţinut o audienţă de 1 milion de telespectatori (cu un rating de 5,6% şi o cotă de piaţă la nivel naţional de 15,1%). În schimb, pe publicul urban şi comercial, TVR a cîştigat bătălia cu principalul urmăritor. 637.000 de persoane din mediul urban s-au uitat la partida din Brazilia, iar 621.000 de pe segmentul comercial.

Minutul de aur al partidei s-a înregistrat înainte de fluierul de final al arbitrului Felix Brych din Germania, la ora 20:50, atunci cînd la TVR se uitau 1,8 milioane de telespectatori (9,7% rating şi o cotă de piaţă de 22,9%).

BELGIA - RUSIA

În fine, primul meci al zilei, Nigeria- Bosnia, transmis de postul naţional de la ora 01:00 a adunat în faţa televizoarelor 438.000 de telespectatori la nivel naţional, 285.000 la nivel urban şi doar 273.000 pe segmentul comerical. TVR a depăşit în audienţă Antena 1, Pro TV şi Antena 3.

Minutul de aur în care Nigeria a cîştigat cu ajutorul "centralului" care n-a fluierat fault în atac la reuşita din minutul 29 a lui Peter Odemwingie s-a înregistrat la ora 01:08 atunci cînd 554.000 de telespectatori (3% rating şi un share de 17,4%) se uitau la jocul de pe TVR.

NIGERIA - BOSNIA

CITEŞTE ŞI: Audienţele complete pentru primele 10 zile de la Campionatul Mondial din Brazilia