GSP SPECIAL  »  MEDIA  »  CM 2014 / MEDIA

2,3 milioane de români se uitau pe TVR în momentul în care Messi a marcat golul victoriei Argentinei cu Iran!

Articol de - Publicat duminica, 22 iunie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 22 iunie 2014 13:35

Argentina a reuşit cea de-a doua victorie în grupă şi tot cu ajutorul starului Barcelonei, Leo Messi. Acesta a marcat în primul minut al prelungirilor în partida cu Iran, una în care argentinienii au fost surprinşi de mai multe ori.

Partida jucată de Argentina în faţa Iranului pe stadionul Mineirao din Belo Horizonte a adunat în faţa micilor ecrane în intervalul orar 19:00 - 20:53, nu mai puţin de 1,32 milioane de telespectatori, făcînd din TVR 1 liderul absolut de audienţă. Pro TV şi Antena 1 n-au avut nici o şansă să depăşească postul public, obţinînd o audienţă de 900 de mii de telespectatori, respectiv 677.000! TVR a fost urmărit de 20% dintre cei care aveau televizoarele deschise în momentul partidei, reuşind un rating de 7,1%.

Minutul de aur al partidei comentate de Florin Mihoc şi Bogdan Tomulică s-a înregistrat în momentul în care Leo Messi a reuşit să înscrie în minutul 90+1 al meciului, aducînd din nou cele 3 puncte pentru "naţionala pumelor". 2,3 milioane de telespectatori se uitau în acel moment la TVR, reuşind o cotă de piaţă de 30%.

ARGENTINA - IRAN
»»»

Meciul nebun disputat la Fortaleza între Germania şi Ghana, terminat la egalitate 2-2, a adunat în faţa televizoarelor 1,5 milioane de telespectatori (8,1% rating şi 19,2% cotă de piaţă). Principalul urmăritor pe segmentul orar 22:00 - 23:52 a fost Pro TV care a obţinut o audienţă medie la nivel naţional de 925.000 de persoane.

Minutul de aur al partidei s-a consemnat înainte de fluierul de final al arbitrului finlandez Lennart Wange, la 22:45, atunci cînd 1,95 de milioane de telespectatori de la nivel naţional se uitau la partidă pe TVR 1.

GERMANIA - GHANA
»»»

În fine, partida dintre Honduras şi Ecudor, meci în care fostul jucător al celor de la FC Vaslui, Carlo Costy, a marcat şi-a devenit cel de-al patrulea straniel all-time care a jucat în Liga 1 şi a reuşit să marcheze la un turneu final de Campionat Mondial a obţinut o audienţă care să ţină TVR pe prima poziţie a clasamentului. Partida a fost urmărită de doar 269.000 de persoane şi asta datorită orei de începe 01:00.

Minutul de aur la nivel naţional s-a înregistrat în minutul 17 al întîlnirii, atunci cînd aproape 400.000 de persoane se uitau la TVR 1.

HONDURAS - ECUADOR

»»»

»»»

CITEŞTE ŞI:
- ziua 1: TVR 1 lider de audienţă pe toate segmentele » 1,76 milioane de români au văzut Brazilia - Croaţia!
- ziua 2: Spania - Olanda audienţă cu 50 la sută mai mică ca-n 2010 şi sub Brazilia - Croaţia!
- ziua 3: Prima mare surpriză a Campionatului Mondial urmărită de 1,4 milioane de români! Cîţi s-au uitat la meciul Greciei
- ziua 4: Franţa - Honduras, audienţă dublă faţă de meciul din "grupa morţii" dintre Anglia şi Italia
- ziua 5: Nici Germania - Portugalia nu a depăşit audienţa meciului de deschidere de la Mondial!
- ziua 6: Brazilia - Mexic a devenit cel mai urmărit meci de la Campionatul Mondial » Află toate cifrele!
- ziua 7: Cea de-a doua înfrîngere a Spaniei la Mondial, urmărită de peste 1,5 milioane de telespectatori!
- ziua 8: Arestarea fratelui preşedintelui României, audienţă peste meciul Columbia - Coasta de Fildeş de la Mondial!
- ziua 9: Brazilia rămîne prima în clasamentul audienţelor » Italia - Costa Rica urmărită de doar 1,3 milioane de români

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”