GSP SPECIAL  »  MEDIA  »  PREMIER LEAGUE

Partidă de box office pe Stamford Bridge » Chelsea - Manchester United 4-3 a oferit o premieră, după nouă sezoane

Articol de - Publicat vineri, 05 aprilie 2024 10:23 / Actualizat vineri, 05 aprilie 2024 10:43

În ultimele nouă sezoane de Premier League, doar două partide s-au bucurat de mai mult de 47 șuturi la poartă, ambele provenind din ultimele două meciuri ale celor de la Chelsea, „gașca nebună” a fotbalului englez.

Etapa trecută, Chelsea - Burnley a produs 51 la șuturi la poartă, 47 fiind numărul acestora în thriller-ul cu United de aseară. Dacă cu Burnley, echipa lui Pochettino a reușit doar o remiză, joi seara a reușit să se impună in extremis cu rivala de la titlu de odinioară, Manchester United.

Meci pentru istoria Premier League între Chelsea și Manchester United » Revenire de senzație în prelungiri
Chelsea - Manchester United

De pus în ramă

„Albaștrii” au deschis rapid scorul prin Gallagher, în minutul 4, dublându-și avantajul în minutul 19, când Cole Palmer a transformat de la punctul cu var. Minutul 34 a fost prologul remontadei „diavolilor”, odată cu golul lui Garnacho.

Cinci minute mai târziu, lusitanul Bruno Fernandes a restabilit egalitatea. În minutul 67, după o pasă de geniu a lui Antony, același Garnacho a realizat „doppietta”, aducându-și echipa în avantaj. Finalul de partidă a fost unul nebun.

+20 FOTO

Dalot a comis fault în careu, iar același Palmer, poreclit „Cold Palmer” datorită virtuozității din fața porții, a marcat pentru 3-3. Două minute mai târziu, atacantul transferat de la Manchester City în vara trecută a reușit hat-trick-ul, cu sprijinul nemijlocit al devierii lui McTominay.

Partida a fost una de-a dreptul spectaculoasă, jocul migrând de la o poartă la alta pe parcursul celor 90 minute. Londonezii au expediat 28 șuturi spre poarta lui Onana, în timp ce băieții lui Erik ten Hag, 19. Din totalul de 47, 16 au fost pe lângă poartă, 15 pe porată, alte 16 fiind blocate.

Alte statistici interesante ale partidei de aseară:

• După eșecul cu Chelsea, Manchester United a devenit echipa cu cele mai multe șuturi expediate spre propria poartă din top cinci campionate europene în 2024 - 225
  • Cole Palmer este al doilea cel mai tânăr jucător din Premier League ce transformă două penalty-uri în același meci (21 ani, 334 zile), după Mario Balotelli în decembrie 2010 contra celor de la Aston Villa (20 ani, 138 zile)
  • Cele două partide dintre Chelsea și United din acest campionat au produs combinate 88 șuturi la poartă, cele mai multe după „dubla” dintre Leicester și QPR din sezonul 2014-2015
  • 100:39 a fost minutul în care Cole Palmer a reușit al patrulea gol al londonezilor, cel mai târziu gol decisiv al vreunei partide din Premier League
  • Alejandro Garnacho a reușit trei „duble” în acest sezon pentru Manchester United, devenind primul jucător sub 20 ani ce reușește acest lucru după Michael Owen în sezonul 1998-1999
  • Chelsea este prima echipă de Premier League ce marchează și primește minim două goluri în șase meciuri consecutive din ultimii 35 ani. Precedenta echipă ce a „bifat” acest criteriu? Chelsea în 1989.

Chelsea - Manchester United, echipe de start

Chelsea: Petrovic - Gusto, Disasi, Badiashile, Cucurella - Caicedo, E. Fernandez - Palmer, Gallagher, Mudryk - Jackson
Rezerve: Bettinelli, Casadei, Chalobah, Chukwuemeka, Gilchrost, Madueke, T. Silva, Sterling, Tauriainen
Antrenor: Mauricio Pochettino

Manchester United: Onana - Dalot, Varane, Maguire, Wan-Bissaka - Casemiro, Mainoo - Antony, B. Fernandes, Garnacho - Hojlund
Rezerve: Heaton, Amrabat, Diallo, Eriksen, J. Evans, Kambwala, McTominay, Mount, Rashford
Antrenor: Erik Ten Hag

Clasamentul din Premier League

Consultă și alte știri din Premier League:

Pochettino a răbufnit după meciul nebun cu United: „Eu nu sunt un clovn, sunt antrenorul echipei”
CHELSEA
Italienii nu-l regretă pe Drăgușin: „Transferul său i-a făcut mai mult bine lui Genoa decât lui Tottenham”
ITALIA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”