GSP SPECIAL  »  PARIURI SPORTIVE  »  

Chelsea – Arsenal: Derby-ul de azi e abia al treilea meci greu al gazdelor din acest sezon

Articol de - Publicat duminica, 10 noiembrie 2024 13:48 / Actualizat duminica, 10 noiembrie 2024 13:52

Astăzi, de la ora 18:30, Chelsea și Arsenal se duelează în cadrul etapei cu numărul 11 din Premier League.

Aflate pe locurile 4 și 5, cu câte 18 puncte fiecare, cele două echipe sunt despărțite de golaveraj, capitol la care trupa de pe Stamford Bridge stă mai bine (20-12, față de 17-11).

Chelsea își recâștigă fanii

Faptul că formația pregătită acum de Enzo Maresca se descurcă mai bine decât în precedentele două sezoane a aprins imaginația suporterilor. Totuși, există câteva detalii care ar trebui să tempereze așteptările acestora. În primul rând, rezultatele de acasă lasă de dorit. Pe Stamford Bridge s-au strâns doar două victorii și două remize în cinci etape și în fiecare dintre respectivele meciuri adversarii au reușit să înscrie.

Nu trebuie trecut cu vederea nici faptul că Chelsea nu a avut multe meciuri foarte dificile în acest sezon. Doar două au fost cu adevărat grele, cele cu Manchester City și Liverpool, și le-a pierdut pe ambele. În afara acestora, a mai jucat cu „revelația” Nottingham Forest și cu debusolata Manchester United, remizând în ambele ocazii.

Partida de duminică e abordată cu un moral bun după succesul de joi din Conference League, 8-0 cu Noah, însă „albaștrii” nu au uitat faptul că precedenta confruntare cu Arsenal, cea din aprilie, s-a încheiat cu un dureros 0-5.

„Tunarii” sunt în criză de formă

Oaspeții au pierdut ultimele două meciuri, 0-1 la Newcastle și 0-1 pe arena lui Inter. În campionat sunt fără victorie de trei etape, iar fanii au început să fie neliniștiți, existând chiar voci care îl contestă pe Mikel Arteta.

Tehnicianul lui Arsenal are însă un atu în mână, deoarece Martin Odegarrd este refăcut și ar putea intra în derby-ul cu Chelsea. Probabil nu titular, dat fiind că la mijlocul săptămânii a fost introdus în deplasarea de la Milano în minutul 90+3, însă revenirea sa va rezolva o parte dintre problemele de eficacitate cu care se confruntă „tunarii” în ultima vreme.

Dar deplasările lui Arsenal sunt în general destul de lipsite de spectaculozitate. De la startul sezonului au avut loc opt astfel de meciuri și în șapte dintre ele nu au marcat ambele formații. Doar două dintre întâlnirile menționate au consemnat mai mult de un gol marcat de „tunari”.

Elevii lui Arteta au câștigat la Aston Villa și Tottenham în campionat și la Preston în Cupa Ligii. În confruntările din deplasările de Champions League nu au înscris, 0-0 la Atalanta și 0-1 la Inter.

4victorii și un egal are Arsenal în ultimele cinci meciuri directe cu Chelsea

Echipele probabile și cotele la pariuri

Oaspeții sunt favoriți, având 2.40 la victorie în oferta Superbet. Cota pentru „1 solist” e 2.90, iar cea pentru un rezultat de egalitate e 3.40

Chelsea (4-2-3-1): Sanchez - James, Fofana, Colwill, Cucurella - Caicedo, Lavia - Madueke, Palmer, Neto - Jackson
Antrenor: Enzo Maresca

Arsenal (4-2-3-1): Raya - White, Saliba, Gabriel, Timber - Partey, Rice - Saka, Trossard, Martinelli - Havertz
Antrenor: Mikel Arteta

Citește și:
De asta a ERUPT Cristiano Bergodi! Avem tot tabloul scandalului: „Puteam să-i fiu tată!”
Superliga
De asta a ERUPT Cristiano Bergodi! Avem tot tabloul scandalului: „Puteam să-i fiu tată!”
A reprezentat România la Jocurile Olimpice, iar acum este comentatoare la Milano-Cortina » Câștigă bani și din platformele pentru adulți
Jocurile Olimpice
A reprezentat România la Jocurile Olimpice, iar acum este comentatoare la Milano-Cortina » Câștigă bani și din platformele pentru adulți
Sociologul Gelu Duminică îl taxează pe Daniel Pancu: „Prostia...”
Superliga
Sociologul Gelu Duminică îl taxează pe Daniel Pancu: „Prostia...”
Gigi Becali a acceptat oferta! Fundașul pleacă de la FCSB și semnează în Israel
Superliga
Gigi Becali a acceptat oferta! Fundașul pleacă de la FCSB și semnează în Israel
Surpriză pe piața auto din Germania: o marcă est-europeană a depășit în premieră Mercedes și BMW
Profit.ro
Surpriză pe piața auto din Germania: o marcă est-europeană a depășit în premieră Mercedes și BMW
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Imagini scandaloase la Jocurile Olimpice de iarnă » Ce au afișat susținătorii Rusiei, deși steagul țării E INTERZIS

A reprezentat România la Jocurile Olimpice, iar acum este comentatoare la Milano-Cortina » Câștigă bani și din platformele pentru adulți


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează