Alte știri din fotbal
Adrian Mihalcea, ferm după ce a bătut-o pe FCSB: „Nu accept! Sunt de la țară, din topor”
0
Marius Baciu s-a luat de fotbaliștii FCSB-ului: „Îmi venea să plâng! Nu s-au respectat deloc indicațiile” + Clientul avut: „Nu e ce ne dorim”
0
Panduru nu și-a menajat fostul coleg de platou: „Nicio combinație, nicio schemă. FCSB, de liga a doua”
0
Garita s-a făcut că „plouă” și a fost ironizat în direct: „Bye bye!”
2
Știri din fotbal internațional
Calhanoglu, eroul lui Cristi Chivu în Sardinia! Inter, punctaj maxim în Serie A
0
Mirel Rădoi, pe picior de plecare de la Gaziantep: „Cei din club cunosc situația”
4
50 de milioane de lire sterline pentru atacantul din Premier League
0
Duelul românilor Horațiu Moldovan - Ianis Hagi, decis de un gol marcat la ultima fază
4
Lifestyle
Fosta iubită s-a dezbrăcat și a postat provocator, după ce în patul fotbalistului a apărut o nouă „cucerire”
2
Au semnat actele pentru stadionul de 115 milioane de euro din România: „În sfârșit!”
9
Prinși în «ofsaid» » Internaţionalul n-a mai putut ascunde relația cu Valentina: „Ești în patul lui!”
4
Artista faimoasă din România a cântat imnul echipei la meciul din Superligă: „Am avut emoții uriașe!”
1
Radu Miruță, întrebat dacă pleacă militarii americani din România după ...
Libertatea
Turist cazat la un hotel de cinci stele, revoltat după ce i s-a cerut să ...
Adevărul
De față cu Mitică Dragomir, talentul uitat al Diviziei A a fost premiat pe ...
GSP SPECIAL
Cel mai mare vulcan din Germania ar putea erupe din nou. Sute de ...
Libertatea
Meciul respectiv a fost acum 40 de ani, probabil nu am retinut bine scorul. Eu nu am spus ca Hagi a fost slab. Reciteste postarea! Am spus ca a evitat contactul fizic, ca s-a menajat ,lucru pe care l-a facut mare parte din cariera lui. Nu prea am auzit de monstri sacri care sa joace la echipe cu care sa retrogradeze in serie B. Da, Balaci, era definit de determinarea cu care juca si faptul ca era un jucator complet care facea ambele faze. Apropo de Hagi, nu stiu multi jucatori mari care sa loveasca mingea doar cu piciorul de baza. Dobrin nu a avut rezultatele lui Hagi in mare parte si datorita caracterului dar Dobrin era un artist, el facea totul fara nicio sfortare, avea executii care lasau si adversarii si publicul cu gura cascata. Lui Dobrin i s-a refuzat sansa sa ajunga la Real Madrid, Hagi a avut-o si nu a impresionat.
Meciul respectiv a fost acum 40 de ani, probabil nu am retinut bine scorul. Eu nu am spus ca Hagi a fost slab. Reciteste postarea! Am spus ca a evitat contactul fizic, ca s-a menajat ,lucru pe care l-a facut mare parte din cariera lui. Nu prea am auzit de monstri sacri care sa joace la echipe cu care sa retrogradeze in serie B. Da, Balaci, era definit de determinarea cu care juca si faptul ca era un jucator complet care facea ambele faze. Apropo de Hagi, nu stiu multi jucatori mari care sa loveasca mingea doar cu piciorul de baza. Dobrin nu a avut rezultatele lui Hagi in mare parte si datorita caracterului dar Dobrin era un artist, el facea totul fara nicio sfortare, avea executii care lasau si adversarii si publicul cu gura cascata. Lui Dobrin i s-a refuzat sansa sa ajunga la Real Madrid, Hagi a avut-o si nu a impresionat.
Pentru ca m-ai facut curios, m-am interesat. Singurul meci care ar corespunde descrierii ar fi un meci din octombrie 1982, pierdut de Farul cu 2-1, nu 3-1. Nu cumva Corvinul era acea echipa cu Andone, Klein, Rednic, Gabor, echipa care termina campionatul pe locul 3 in 1983 si care era antrenata de Lucescu? Am senzatia ca ii crezi pe toti prosti. Iar Hagi a fost atat de “slab” in acel sezon incat peste cateva luni debuta la Nationala, care urma sa se califice la Euro 84. Atat de “slab” era
Cu 3-4 jucatori ca Hagi, “incredibil de slabi”, Romania ar fi azi printre primele 3 nationale din lume.
Il supraestimezi cand vorbesti despre sovinism. Pentru a fi astfel iti trebuie creier, or, la el, nu pare a fi cazul.
Exact determinarea il facea pe Balaci special ! Imi vine sa rad. Cat despre diferentele dintre cei trei care sunt considerati, in general, cei mai mari fotbalisti romani (Hagi, Dobrin, Balaci) spune totul un singur lucru: in timp ce unii dintre ei puteau construi piramide din sticlele de bere baute, Hagi se antrena suplimentar fata de colegi. Mergi oriunde in lume si intreaba de Hagi. Multa lume va sti cine este. Despre Balaci - poate arabii pe care i-a antrenat, desi au avut si ei antrenori mai de soi.
Grigore Ciupitu chiar a fost fotbalist. Dar cand esti la o echipa unde rezervele sunt titulari la nationala (Beldeanu ) e cam greu sa prinzi echipa din primul minut. In anii aia Craiova dadea sapte, opt titulari la nationala la unele meciuri. O asemenea colectie de jucatori la o echipa dintr-un campionat puternic, motivata si antrenata cum trebuie s-ar fi batut an de an la campionat si castigarea unei cupe europene.
L-am vazut prima data pe Hagi, la cateva saptamani dupa debutul lui, intr-un meci acasa cu Corvinul pierdut cu 3-1. Nu a iesit cu nimic in evidenta in afara faptului ca a evitat orice contact fizic, lucru pe care l-a facut pana pe la 28 de ani. Daca ar fi avut jumatate din determinarea lui Balaci ar fi avut cel putin un balon de aur asa n-a avut nici macar unul de bronz. Faptul ca Hagi este aproape unanim considerat cel mai mare fotbalist roman al tuturor timpurilor spune totul despre valoarea de ansamblu a fotbalului nostru.
Sa spui ca nu iti place cum juca Hagi, as putea intelege. Dar ca a fost “incredibil de slab” ? Inseamna ca nu ai vazut niciun meci jucat de el. Inseamna ca o lume intreaga se inseala cand il considera unul dintre cei mai mari jucatori din istorie. Daca ai fi vazut macar un meci jucat de Hagi ai fi vazut ca, in 10 minute, el facea mai multe lucruri bune pe teren decat fac azi jucatori cu pretentii in 10 meciuri. Cat despre locurile in care a jucat, afla ca a jucat la cea mai buna echipa din Europa din perioada 1985-1990, Steaua Bucuresti. La Real si Barcelona nu a fost niciodata considerat un jucator inferior. A avut un context care l-a facut sa nu se impuna chiar asa cum ar fi meritat. Iar la Galatasaray a devenit omul in jurul caruia se construia echipa. Si azi turcii il considera cel mai mare fotbalist ce a evoluat in campionatul lor. Deci, cum ramane cu “nu a rupt gura targului”? Scrii fara sa gandesti, din pura rautate.
Tu aduci invidia, rautatea si prostia la superlativ ! Hagi a jucat doar in Liga a 2a si in Turcia, unde nici nu a rupt gura targului?? Real si Barca erau in Liga a2a sau in Turcia?? Nu mai zic ca ala e zeu in Turcia, cauta pe YouTube sa vezi cate goluri de generic a dat acolo . Pe vremea aia Galata trecea an dupa an de grupele Champions League, nu compara cu ce e acum. Sa iti aduc aminte si de performantele de la echipa nationala? Singura ta motivatie e sovinismul, nu stiu de ce ti se permite sa mai postezi pe aici
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.