Alte știri din fotbal
Câți spectatori vor fi la FCSB - Dinamo: „Pentru decembrie sunt cifre bune!” + Decizia finală pentru David Miculescu
0
„Mi-e rușine să mai ies în oraș!” » Jean Vlădoiu anunță schimbări masive la Slobozia: „Să vedem cine vrea să rămână”
0
Purece a „ciupit” tare după eșecul de la Galați: „Mă simt UMILIT! Fac un apel public la cei care conduc această echipă”
0
Oțelul - Unirea Slobozia 3-0 » Joga Bonito până în play-off! Slobozia se scufundă: spulberată și la Galați
1
Știri din fotbal internațional
Coincidență uluitoare la Mondialul 2026: meciul de deschidere din 2010 se repetă, chiar în aceeași zi a calendarului!
0
Prima reacție a lui Mauricio Pochettino, selecționerul SUA, după ce a văzut adversarele de la CM 2026, inclusiv România
0
Datele și stadioanele unde ar juca România la Campionatul Mondial 2026, dacă se califică » Distanțele sunt URIAȘE
4
SCANDALUL izbucnit după tragerea la sorți a grupelor CM 2026 » FIFA, acuzată că a încălcat regulamentul
1
S-au stabilit grupele de la Mondial
Titularul din Dinamo - Foresta e instalator de gaze!
„Mă doare sufletul”
Investitoarea suedeză s-a retras
Am întrebat 100 de olandezi
Duarte a semnat
Acuzații GRAVE la adresa lui Tadici
Dat afară după doar 14 minute!
Zouma, „accidentat” definitiv
S-au DESFIINȚAT loturile naționale!
Lifestyle
Incident neașteptat la cântar » O boxeriță a arătat accidental mai mult decât și-ar fi dorit: „Cu plăcere, lume!”
11
A lucrat pentru serviciile secrete și a pozat într-o revistă pentru bărbați » Cum arată acum legenda supranumită „cea mai frumoasă față a socialismului”
8
Fostul star al lui Arsenal se căsătorește cu o cunoscută actriță de filme pentru adulți
11
Celebra tenismenă a „topit” zăpada de pe munți! Dayana a sfidat frigul și a aprins imaginația fanilor: „Mamma mia!”
3
Șeful Poliției Locale Oradea vinde AdBlue primăriei care îi plătește ...
Libertatea
Cine este avocata acuzată că ar fi ajutat dealerii în închisoare. Schema ...
Adevărul
Sportul din București, încotro?! GSP a trimis 10 întrebări primilor 4 ...
GSP SPECIAL
Ultimul sondaj AtlasIntel pentru Primăria București o plasează pe Anca ...
Libertatea
De acord cu domnul Lefter Popescu.Un articol despre fotbalul interbelic in care probabil un tanar autor,iubitor de cascaval si iaurt nu uita sa aminteasca despre derbiul bolsevic.Asta e trendul,cum au castigat campionate,cum se transferau jucatorii,cum au continuat si dupa i989 sa se impuna nu e de discutat sau cercetat de un tanar jurnalist... Oricum mare lucru nu sa schimbat dupa revolutie!
Gate 13 PAO
Articol interesant . O corectie si o observatie legate de formatia Romaniei la meciul din 1930 . Trebuiesc inversate pozitiile intre Dobay si Barbu . Dobay a jucat inter stanga ( nr. 10 ) iar Barbu a jucat extrema stanga ( nr. 11 ) . Formatia a fost identica cu cea care va juca primul meci la CM 1930 cu Peru (3-1) cu o exceptie : Dobay a fost lasat acasa , Stanciu a fost trecut din linia de mijloc in atac (nr. 10) iar in linia de mijloc a fost titularizat Fredy Eisenbeizer . Dobay jucase pe un post total nepotrivit lui . Un an mai tarziu Wetzer , antrenor la Ripensia l-a mutat ca extrema stanga , post din care a intrat in istoria fotbalului romanesc .
Multumim pentru articol!
Domnilor , " derbiul României comuniste " TSKA- CSCA-CCA -Steaua și Dinamo ( echipe aduse în 47-48 pe tancurile armatei roșii ) este "puiul" celui sovietic TSKA Moscova -Dinamo Moscova ...atât. Fotbalul romanesc a dispărut odată cu venirea comuniștilor lui Groza și Dej la putere. Atunci s-a întrat în sfera fotbalului sovietic , precum s-a întâmplat în toate tarile satelit ale Uniunii Sovietice. Tot timpul când se încearcă vreo comparație, aceasta trebuie făcută și raportata doar derbiurilor moscovite. Atât și nimic mai mult . Cu fotbalul mare , occidental doar derbiurile dintre echipele Ripensia-Venus și Rapid trebuie menționate . Rapid chiar a ajuns în finala Cupei Europei Centrale pe care insa nu a jucat-o din cauza războiului. Mai sunt unii ( din păcate și ziaristi) care au învățat istoria falsificata după manualul lui Mihail Roller ( omul de casa a lui Dej în acele timpuri) care cred ca fotbalul romanesc a început cu cele doua echipe staliniste Dinamo și Steaua. Perioada acestui derbi comunist trebuie trecuta la index sau în cel mai " fercitit caz" menționat ca fiind o copie fidela a derbiurilor moscovite. Nu trebuie uitați cei aproape 50 de ani trăiți în umbra Uniunii Sovietice .
Frumos articolul! Felicitări!
Uite un articol interesant .Bravo celui care a avut ideea sa scrie acest articol
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.