Alte știri din fotbal
Joyskim Dawa, mesaj înaintea derby-ului dintre FCSB și Dinamo: „Sper să revin în play-off, vreau să fiu pregătit 200%!” + „Play-off-ul nu este un vis, ci un obiectiv clar”
0
Ireal! Gol marcat dintr-un ofsaid uriaș în primul meci al etapei din Liga 2
0
Liga 2, aproape 2026 » Așa s-a schimbat tabela în derby-ul de promovare :)
0
Puștiul de la FCSB și-a aflat pedeapsa după eliminarea din debutul în Cupa României
0
Știri din fotbal internațional
Tragerea la sorți a grupelor Campionatului Mondial din 2026 » România își află adversarele, dacă se califică
11
Marko Dugandzic, aproape de o destinație-surpriză la doar câteva zile după ce a devenit liber de contract
0
Feyenoord, la alt nivel » Tranzacție „de viitor” chiar înaintea partidei cu FCSB
0
Frauda secolului » Un club celebru a plătit 120 de milioane de euro pentru 5 jucători care nu au ajuns niciodată la club!
0
Titularul din Dinamo - Foresta e instalator de gaze!
„Mă doare sufletul”
Investitoarea suedeză s-a retras
Am întrebat 100 de olandezi
Duarte a semnat
Acuzații GRAVE la adresa lui Tadici
Dat afară după doar 14 minute!
Zouma, „accidentat” definitiv
S-au DESFIINȚAT loturile naționale!
Cine transmite barajul Turcia - România
Lifestyle
Incident neașteptat la cântar » O boxeriță a arătat accidental mai mult decât și-ar fi dorit: „Cu plăcere, lume!”
11
A lucrat pentru serviciile secrete și a pozat într-o revistă pentru bărbați » Cum arată acum legenda supranumită „cea mai frumoasă față a socialismului”
8
Fostul star al lui Arsenal se căsătorește cu o cunoscută actriță de filme pentru adulți
11
Celebra tenismenă a „topit” zăpada de pe munți! Dayana a sfidat frigul și a aprins imaginația fanilor: „Mamma mia!”
3
Șeful Poliției Locale Oradea vinde AdBlue primăriei care îi plătește ...
Libertatea
Cine este avocata acuzată că ar fi ajutat dealerii în închisoare. Schema ...
Adevărul
Sportul din București, încotro?! GSP a trimis 10 întrebări primilor 4 ...
GSP SPECIAL
Deținutul Stefan și-a chemat soția în celula intimă dintr-o închisoare de ...
Libertatea
Realitatea simpla e ca orice club ar trebui sa aiba angajat un specialist care sa se ocupe de alimentatia sportivilor (putem sa-i spunem nutritionist sau oricum altcumva). Nu e treaba sportivului sa angajeze vreo duduie care sa-i faca scheme de alimentatie cu lapte de soia (daca citesti printre randuri iti dai seama ca in sinea ei fatuca e vegana de-aia hotarata). Ca fotbalist profesionist ar trebui sa mananci ce-ti pune clubul dinainte si atat. Din pacate, la noi cred ca in cel mai bun caz cluburile de L1 isi pot permite asa ceva...
Hai ca am ras si azi. Am stiut sigur ca ma voi distra cu sectiunea de comentarii la articolul asta, dar nu credeam ca astfel :))))) Auzi, "pseudostiinta" :))) Serios vorbind, e ramura a medicinei!!! E ca si cum ai zice ca chirurgia e pseudostiinta! Sau tu esti din aia antivaxeri?? Dar ai dreptate, cand e prea plin de baieti si fete de la sala care se dau nutritionisti dupa doua weekenduri de cursuri, iar aia care sunt nutritionisti pe bune sunt vanduti companiilor de pharma si promoveaza fel de fel de bazaconii, ai tot dreptul sa nu crezi ca e pe bune! Dar cand confuzi confuzi nutritia cu digestia, e clar ca esti departe de a intelege lucrurile!
Cine nu stie, nu-i sportiv. Este un om care practica sport amator, si a carui rezultate pot fi doar temporar decente. sportul profesionist nu inseamna 3 luni sau 1 an decat.
Din pacate tu nu intelegi ca un nutritionist te poate ajuta pe partea de responsabilizare si de awareness. "Evident sunt unele chestiuni, general valabile, pe care le stie orice sportiv." Unii sportivi nu le stiu, altii le stiu dar nu le aplica pentru ca nu au de dat socoteala nimanui. Si atunci baga shaorma si cola. Si KFC.
nu intelegi prea multe din pacate, iti explic. Nutritionismul este inca o gaselnita in societatea noastra de consum. Se vand cursuri, cei cu hartia lor gasesc usor clienti, si cel mai mare beneficiu este dat de faptul ca nutritionismul, sa il numim asa, este subiectiv, cu rezultate care pot fi atat intamplatoare cat si influentabile. Nu este o stiinta exacta, de fapt este pseudostiinta. Si bineinteles este legata, si asimilata cu suplimentele alimentare. Organismul uman, si in cazul de fata, sistemul digestiv, este adaptabil dar in acelasi tip, nu e un tipar pentru toti. Adica, ne adaptam la ce mancam, dar la unii sunt rezultate bune, la altii nu prea. Sunt mai multe puncte de vedere in domeniu, unele chiar diametral opuse. Evident sunt unele chestiuni, general valabile, pe care le stie orice sportiv. Dar cel mai bun nutritionist este cel care vorbeste cel mai bine, cursiv, si cu cat mai multe cuvinte pe care nu le stim, sa ne convinga. Pentru populatie, singurul lucru de care trebuie sa avem nevoie, este sa evitam mancarea procesata, ceea ce este f dificil. Atletii au in plus,cateva reguli, pe care le respecta: evita si recomanda anumita ingrediente si alimente inainte de concurs, cu x zile, cu o zi, etc, si la fel dupa. Dar aia au doctori, specialisti in sistemul digestiv, in sistemul circulator si mai ales sistemul endocrin. pentru ca baga si ceea ce nu trebuie sa iasa la analize.
Ideea de nutritionist mi se pare foarte buna.
nu ma surprinde sa vad ca tragi concluzii gresite. ataca ideea, si nu persoana. ideal cu argumente. si pentru linistea ta sufleteasca, mici mananc de 4-6 ori pe an, la diferite evenimente, iar cartofi prajiti cel mult odata pe an.
Stick to the mici cu cartofi prajiti.
Roxana m-a învățat care sunt alegerile alimentare potrivite pentru performanță sportivă și cum să-mi organizez mesele pentru meciuri și antrenamente. Totul a fost foarte bun, iar rezultatele au fost vizibile. Singurul minus pe care l-as putea gasi este ca nu m-a învățat ce sa mananc pentru a inscrie goluri. - David Miculescu, atacant FCSB
de aia avem ritmul de joc asa mare in mamaliga 1 ca zici ca stau la picnic, nulitionista e de vina!
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.