GSP SPECIAL  »  STIRI EXTRASPORT  »  CORONAVIRUS

Raed Arafat avertizează: „În cazul ăsta, s-ar putea să nu mai fie data de 15 mai”

Articol de GSP - Publicat luni, 27 aprilie 2020 23:05

Raed Arafat, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, avertizează că data de 15 mai nu este bătută în cuie pentru eliminarea restricțiilor de circulație instaurate pe fondul pandemiei de coronavirus. 

Președintele Klaus Iohannis a anunțat că odată cu încetarea actualei stări de urgență, pe 15 mai, va există o relaxare a măsurilor luate împotriva COVID-19. Raed Arafat cere cetățenilor să respecte în continuare toate prevederile Ordonanțelor Militare, în caz contrar starea de urgență ar putea fi prelungită. 

Raed Arafat: „Nu trebuie să ne relaxăm”

„Dacă situația se înrăutățește, s-ar putea să nu mai fie data de 15 mai. Nu trebuie să ne relaxăm înainte de momentul potrivit. Dacă începem de acum și spunem gata, nu mai e așa grav, hai să ieșim afară, s-ar putea să devină altă dată cea limită, nu cea din 15 mai. Sunt chiar insistent la acest lucru. Știu că oamenilor le-au ajuns măsurile, au fost unele grele pentru. Dacă începem să ne relaxăm înainte să fim într-un trend descendent, e posibil să se inverseze situația și să ne trezim cu mai multe cazuri de terapie intensivă”, a declarat Raed Arafat la Antena 3. 

VIDEO EMOȚIONANT. România e puternică și se va întoarce și mai puternică!

FOTO / Cum arată Bucureștiul pe timp de coronavirus

+45 FOTO

Citește și alte știri despre coronavirus:

Ordonanța militară nr. 10 » Marcel Vela a anunțat noi măsuri: când au voie să iasă persoanele peste 65 de ani din casă

Klaus Iohannis, anunț MAJOR: „Școlile, grădinițele și universitățile NU se mai redeschid”

Citește și:
România U21, victorie uriașă în Kosovo! Situația în preliminariile Euro 2027
Nationala
România U21, victorie uriașă în Kosovo! Situația în preliminariile Euro 2027
Fostul număr 7 WTA a luat pauză de la tenis, dar se bucură de turneul de la Miami: „Te iubesc!”
Tenis
Fostul număr 7 WTA a luat pauză de la tenis, dar se bucură de turneul de la Miami: „Te iubesc!”
Lângă cine a fost fotografiată Andreea Esca la Istanbul! Monument de tristețe la final
Nationala
Lângă cine a fost fotografiată Andreea Esca la Istanbul! Monument de tristețe la final
Decizia luată de FRF, a doua zi după eșecul României cu Turcia
Nationala
Decizia luată de FRF, a doua zi după eșecul României cu Turcia
EXCLUSIV Restricție drastică la trecerea
Profit.ro
EXCLUSIV Restricție drastică la trecerea "ocazională" a frontierei cu țigări pentru uz personal
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (5)
cristy82
cristy82  •  28 Aprilie 2020, 00:30

Arafat ar trebui sa aiba grija sa nu se mai imbolnaveasca cadrele medicale, bolnavii din spitale si batranii din camine de coronavirus si dupa sa vorbeasca!

silvinho911
silvinho911  •  28 Aprilie 2020, 00:24

Asa e, nea Raed. Mai tine'ne 2 luni in casa. Stim ca luati toate deciziile astea pentru "binele poporului". De vreo 30 ani tot vedem cum aveti grija de noi.

anarhist
anarhist  •  28 Aprilie 2020, 12:24
Postat de mehighms pe 28 Aprilie 2020, 08:43

cred ca nu stii ce inseamna Arafat pt Romania!

Chiar! Ia spune-ne tu, ce inseamna Arafat pentru Romania? Messia? FSN intr-un singur om? Inventatorul apei calde si al mersului pe jos? Fondatorul viitoarei monarhii a Romaniei? Oare o sa ni se permita sa-l atingem (sau macar sa-i atingem vesmintele si incaltarile) pentru a ne vindeca de orice boala?

Vezi toate comentariile (5)
Comentează