FOTBAL  »  DERBY DE ROMANIA  »  STEAUA - DINAMO 0-0

VIDEO + FOTO » Steaua - Dinamo 0-0 » Derby sărac! Primul egal alb după 16 ani

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 august 2015 22:54

Steaua şi Dinamo s-au anihilat reciproc şi au terminat la egalitate derby-ul Ligii 1, 0-0.

Vezi aici comentariul meciului liveTEXT

Partida a fost una cu un ritm scăzut şi cu multe minute de întrerupere. Jucătorii au avut momente în care au jucat haotic şi au făcut multe erori.

Dinamo mai bună în prima parte

"Cîinii" au început meciul în forţă şi au fost mai buni în prima repriză. Elevii lui Mircea Rednic au avut două ocazii mari, prin Filip şi Lazăr, dar şuturile acestora nu au intrat în poartă.

Steliştii au replicat prin Chipciu. Şutul din şase metri al acestuia a fost respins de Cerniauskas.

Steaua a controlat partea secundă

În a doua repriză, steliştii au dominat şi au fost cei cei care au atacat. Elevii lui Rădoi au controlat meciul, dar nu au putut pune marca.

Cele mai mare ocazii le-a avut Chipciu. Mijlocaşul a trimis mingea în bară, din 18 metri. De asemenea, Chipciu a avut o incursiune pe partea stîngă, dar a amînat prea mult şutul şi a fost blocat de Cerniauskas

Acesta a fost primul 0-0 din ultimii 16 ani, ultimul egal alb fiind pe 15 mai 1999. Partida din această seară a fost a 133-a dintre cele două în campionat. Steaua are 41 de victorii, Dinamo s-a impus de 45 de ori şi 47 de partide s-au terminat la egalitate.

Echipe de start:

Steaua: Cojocaru - Alcenat,  Toşca, Varela, Guilherme  - Muniru, Breeveld (Tudorie 60') - Ad. Popa, Hamroun, Chipciu (Mihalcea 80') - Tade
Rezerve:
Nita, Rîpa, Papp,  Tahar, Enceanu
Antrenor: Mirel Rădoi

Dinamo: Cerniauskas - Feussi (Nedelcearu 46'), A. Marc, Melja, Fai - Vojnovici, Filip - Rotariu(P. Petre 62'), Matei (I. Șerban 69'), Lazăr - Gnohere
Rezerve: I. Popescu, Corbu, Tîrcoveanu,  Moldoveanu
Antrenor: Mircea Rednic

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”