FOTBAL  »  DERBY DE ROMANIA  »  STEAUA - DINAMO

UPDATE Două decizii discutabile luate de brigada lui Tudor în prima repriză, ambele împotriva Stelei » Verdictele specialiştilor: "A fost penalty!"

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 aprilie 2016 20:54

Steliştii au protestat la adresa arbitrajului în două rânduri, în prima repriză a derby-ului.

În minutul 32, la 1-0, Chipciu a preluat pasa primită de la Stanciu, dar a fost deposedat de Puljic. Steliştii au cerut  penalty, însă Alexandru Tudor a lăsat meciul să continue. Reluările TV arată a existat un contact între cei doi.

La pauză, fostul arbitru Constantin Zotta a analizat faza ]n studioul Dolce şi a susţinut că Tudor trebuia să acorde  penalty şi cartonaş galben, deoarece Puljic îi agaţă piciorul lui Chipciu!

La cea de-a doua fază, în minutul 39, Chipciu scapă singur spre poartă, dar e oprit de asistent pe motiv de ofsaid. Din nou o decizie discutabilă: pe reluările fazei, mijlocaşul Stelei pare să fie pe linie cu apărătorii.

Zotta a dat verdictul şi în acest caz. "Chipciu era pe linie cu Filip, asistentul nu trebuia să semnalizeze, iar jocul trebuia să continue", a declarat Zotta la Dolce Sport.

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

Comentarii (32)
10206488973997616
Sorin Untu  •  11 Aprilie 2016, 08:33

Nu doar Zota a spus, ci si Craciunescu, hai nu va ascundeti dupa adevar, Steau a fost dezavantajata clar in doua situatii importante de gol. Deci sa nu vedem doar cand Steaua este avantajata.

vasglo
vasglo  •  11 Aprilie 2016, 08:30
Postat de jianu_pandurii pe 11 Aprilie 2016, 07:27

asa s-a construit mitul ca steaua e dezavantajata de arbitri cand ei sunt ajutati de arbitri copios. 'La un meci ca cel de aseara in care n-au fost probleme de arbitraj si toata lumea a vazut asta, apare unul platit sa ne minta in fata. Cum poate cineva sa spuna ca a dost penalti la acea faza cand s-au dat numeroase reluari, si se vede clar cum se arunca chipciu ca altceva nu mai face. si comentatorii ziceau ca a fost simulare, poate merita chipciu un galben.

Faultul din careu la Chipciu din prima repriza la 1-0 pentru Steaua a fost vazut si de Craciunescu (Porumboiu cu siguranta nu l-a vazut!...), la fel ca si ofsaidul inexistent la Chipciu care scapase singur la poarta! Chiar nu vezi ca toate greselile de arbitraj in defavoarea Stelei sunt comentate la "diverse", cel mult o zi dupa meci,pe cand cele in favoarea ei constituie subiecte de "saga jurnalistica"? Mai vorbeste cineva acum de cele 3 goluri regulamentare inscrise de Steaua, dar anulate de Coltescu, in meciul direct cu Astra din toamna trecuta si ca Astra a castigat un meci in care a inscris 2 goluri si a incasat 3? Nu cumva in urma acestui rezultat Astra se afla in fata Stelei primind in clasament 3 puncte FALSE, in vreme ce Steaua a fost vaduvita de 3 puncte??...Mai bine ai vedea jocul Pandurilor cu Astra cand in superioritate numerica gorjenii uitasera fotbalul si trageau in plopi, ca nu cumva sa-i deranjeze pe adversari. Cand Sapunaru si Nistor spun ca vor ca Astra sa ia titlul, la fel ca si catelusii rosii, lucrurile astea nu te intriga, nu-ti dau de gandit??....