INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AC MILAN - LAZIO

FOTO AC Milan - Lazio 2-0 » „Diavolii roșii” câștigă derby-ul și încing lupta pentru Liga Campionilor în Serie A! Clasamentul ACUM

AC Milan - Lazio // foto: Imago +4   FOTO
AC Milan - Lazio // foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 06 mai 2023 09:39 / Actualizat sambata, 06 mai 2023 19:14

AC Milan s-a impus pe teren propriu, scor 2-0, în fața lui Lazio, într-o partidă din runda cu numărul 34 din Serie A.

AICI, programul etapei 34 din Serie A

Au cerut control anti-doping înainte de meciul decisiv din Liga 1: „Avem informații. A fost și acel caz...”
CERERE

AC Milan, victorie în fața lui Lazio în Serie A

Gazdele au deschis scorul în minutul 17, prin Bennacer. Milanezii au profitat de o gafă a apărării lui Lazio, au recuperat balonul prin Giroud, care i-a pasat lui Bennacer, iar algerianul a deschis scorul, din 7 metri.

Trupa din nordul Italiei a majorat diferența în 12 minute mai târziu, prin Theo Hernandez. Fundașul stânga al lui AC Milan l-a învins pe Provedel cu un șut superb, în vinclu, de la peste 20 de metri. Oaspeții au forțat marcarea unui gol, pentru a intra în joc, dar lui Lazio nu i-a ieșit nimic, neavând niciun șut pe poartă în întreg meciul.

S-a terminat 2-0 pentru AC Milan, formație care a urcat pe locul 4 în clasamentul din Serie A, cu 61 de puncte. Lazio rămâne pe locul secund, cu 64 de puncte, dar poate fi depășită de Juventus, care joacă duminică în deplasare cu Atalanta.

Clasamentul actualizat din Serie A

Final: AC Milan - Lazio 2-0

AC Milan - Lazio, echipe de start

AC MILAN (4-2-3-1): Maignan - Calabria, Kjaer, Tomori, Theo Hernandez - Krunic, Tonali - Messias, Bennacer, Leao - Giroud
Antrenor: Stefano Pioli

LAZIO (4-3-3): Provedel - Marusic, Casale, Romagnoli, Hysaj - Milinkovic-Savic, Antonio, Luis Alberto - Felipe Anderson - Immobile - Zaccagni
Antrenor: Maurizio Sarri

Tot din fotbalul internațional:

Ianis Hagi așteaptă convocarea la națională în iunie: „Nu sunt în stare să joc 90 de minute, dar progresez zilnic”

S-a aflat? Ce ar fi remarcat „partizanii” lui Lionel Messi: dă ignore la 600 de milioane